Mimo pandemii i utrudnień Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie prowadzi kursy i egzaminy dla osób dorosłych. Obecnie trwa sesja egzaminacyjna dla tych, którzy zdobywają kwalifikacje w zawodzie górnik. Ponad 70 osób podchodzi do egzaminu praktycznego w  wyrobisku górniczym MCKK w Lubinie.

Czas na zwieńczenie kursu w zawodzie górnik. Po pomyślnie zdanych egzaminach teoretycznych przyszedł czas na pokazanie umiejętności w praktyce. Do egzaminu przystępuje ponad 70 osób. Większość, jak zwykle,  stanowią pracownicy KGHM Polska Miedź S.A. Okazuje się, że pracownicy miedziowej spółki świetnie radzą sobie podczas zdobywania wiedzy i zdawania egzaminów dzięki codziennej pracy w kopalni. – Ci ludzie otarli się już o górnictwo, a to, co dziś tu mamy, to tylko sprawdzian, który w zasadzie zwykle wychodzi pozytywnie   – mówi Andrzej Nowakowski, egzaminator. 

Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie od lat skupia się na kursach dla dorosłych w zawodach, które są niezbędne  w  KGHM Polska Miedź S.A. Na kursach jednak nie poprzestano. MCKK postarało się o wybudowanie wyrobiska górniczego, w którym kursanci zarówno dorośli, jak i młodzi z ZS MCKK mogą zdobywać wiedzę praktyczną. Wyrobisko spełnia wszelkie wymogi i stało się miejscem, gdzie zdawane są egzaminy zawodowe państwowe, w których kwalifikacje potwierdza Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. – Nasze wyrobisko ćwiczebne powstało jako pierwsze w tym zawodzie. Inne szkoły i ośrodki przychodziły do nas oglądać, jak to się robi. Pierwszy, nie znaczy, że od razu bezbłędny i najlepszy, ale ono absolutnie spełnia standardy egzaminacyjne i rzeczywiście stanowiło wzór dla innych. Egzaminujemy ludzi z naszych szkól, ale też tych, którzy przychodzą na egzamin posiadając już doświadczenie zawodowe, a nie wykształcenie szkolne. Nasze wyrobisko doskonale spełnia swoją rolę zarówno jako miejsce, gdzie wszyscy się uczą, jak i miejsce, gdzie podchodzą do egzaminu – wyjaśnia Iwona Optołowicz, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej, MCKK.

Egzaminowani wyniki poznają 21 marca. Do większości z nich wyniki przyjdą pocztą na adresy domowe i do szkół. 

Poprzedni artykułŚlisko, łuk drogi nie żyje pasażerka forda
Następny artykułWOŚP w ZS 2 przy Szpakowej – mnóstwo atrakcji już od poniedziałku