Obecnie za najzdrowszą dietę uważa się tę śródziemnomorską. Lubinianie nie muszą stawać się specami od gotowania, by przygotowywać posiłki z owocami morza. Akurat w stolicy polskiej miedzi jest możliwość skorzystania z takiej diety w formie cateringowej.

Nie każdy jest kucharzem jeśli mowa o tradycyjnych posiłkach a co dopiero, gdy mowa o tych z zakresu diety środziemnomorskiej. Warto jednak korzystać z takiego sposobu odżywiania, podkreślają to specjaliści od żywienia.

– Jest to obecnie najzdrowszy model diety. Sprzyja temu, byśmy dość długo utrzymywali nasze zdrowie. Dostarcza dużo produktów przeciwzapalnych. Eliminuje produkty prozapalne. Opiera się na włączeniu znacznej ilości ryb, owoców morza, oliwy z oliwek oraz dużej ilości warzyw. Są w tym także produkty wegetariańskie – mówi Dominika Czubaszek, dietetyk kliniczny i sportowy w Unikatonii w Lubinie.

To właśnie w Restauracji Unikatonia można posilać się regularnie posiłkami z zakresu diety śródziemnomorskiej. Są one przygotowywane na zamówienie na kilka dni z góry, w zależności od potrzeb. Można je odbierać osobiście lub zamówić z dowozem.

– Dietę tę opracowała nasza dietetyk Dominika Czubaszek. Można ją zamówić albo przez e-sklep, albo osobiście codziennie od 12:00. Dieta jest na minimum 5 dni od poniedziałku do piątku lub ewentualnie można ją wydłużyć do 10 dni także z weekendami. Dowozimy dzień wcześniej jeśli jest taka potrzeba lub codziennie na świeżo rano. Każdy może posiłki odbierać również osobiście. Mamy podział na 1650 kilokalorii, 2000 i 2300. Ważne jest, że potrzebujemy trzy dni na realizację zamówienia, a zatem jeśli ktoś chce zacząć odżywiać się zgodnie z dietą śródziemnomorską od poniedziałku, to musi złożyć zamówienie najpóźniej w piątek – mówi Krzysztof Kostrzewski, manager Restauracji Unikatonia w Lubinie.

Śródziemnomorskie menu brzmi naprawdę smakowicie. – Mamy na przykład risotto z owocami morza. Będą krewetki w sosie limonkowym z kolendrą. Dieta śródziemnomorska jest wskazywana jako najbardziej zdrowa jeśli chodzi o nasz organizm. Jest tam duża ilość warzyw typu bakłażan czy cukinia. Dieta ta jest też oparta na sezonowości. Teraz będą inne produkty od tych, które mieliśmy latem. Wprowadzimy te z okresu zimowego. Jesteśmy jedyni w Lubinie, którzy posiadają dietę śródziemnomorską – mówi Krzysztof Kuśmierek , szef kuchni w Restauracji Unikatonia.

 

Poprzedni artykułBorys i Jaros: Nowe zasady ograbią górników, hutników i emerytów górniczych
Następny artykułJasełka od WTZ Przytulisko w Lubinie – FOTO