Polkowicki samorząd dołączył do ogólnopolskiego projektu „Gmin Przyjazna Seniorom”. W jego ramach wszyscy polkowiczanie którzy ukończyli 60. rok życia, mogą otrzymać Polkowicką Kartę Seniora, upoważniającą ich do zniżek w całym kraju. Karta ta upoważnia do zniżek w sanatoriach, gabinetach kosmetycznym, fryzjerskim, fizjoterapii czy stacjach benzynowych.

Certyfikat potwierdzający udział  gminy Polkowice w programie wręczył dziś na ręce burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego dr Marek Pilch, przedstawiciel Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego oraz Stowarzyszenia Manko, wydawcy Ogólnopolskiej Karty Seniora.

– W całym kraju jest ponad 2600 punktów honorujących Kartę Seniora. To zarówno wielkie uzdrowiska w Nałęczowie czy Busku Zdroju, jak i gabinety fizjoterapii, zakłady kosmetyczne, fryzjerzy, sklepy czy nawet stacje benzynowe – mówi  dr Marek Pilch.

W ciągu sześciu lat funkcjonowania programu, tylko trzy firmy zrezygnowały z uczestnictwa, i to z powodów pozaekonomicznych. Udział w projekcie jest dla firm bezpłatny.

– My tylko czuwamy, aby ta zniżka była odczuwalna dla seniora i wynosiła od 5-25 procent. Ta największa zniżka stosowana jest na przykład w niektórych uzdrowiskach – mówi dr Marek Pilch.

Z włączenia się Gminy Polkowice do tego ogólnopolskiego pomocowego zadowoleni są polkowiccy seniorzy.

– Karta przyda się przy aplikowaniu do wypoczynku w sanatorium. Słyszałam, że też w naszym Aquaparku będą zniżki z tytułu posiadania tej karty, a ja bardzo często korzystam z Aquaparku. Zapoznam się dokładnie z regulaminem karty i będę się starała jak najwięcej z niej korzystać. Tak jak i moi znajomi ze stowarzyszenia. Już kiedy składali swoje dane do karty, to mówili, że to wspaniały pomysł – mówi Wiesława Pomian, prezes Stowarzyszenia „Złota Jesień” w Polkowicach.

Jednym z pierwszych przedsiębiorców, którzy dołączyli do programu Polkowickiej karty Seniora jest Drogeria Green Cosmetics w Polkowicach, oferując na Polkowicką kartę Seniora 10-cio procentową zniżkę. Właściciel drogerii mówi, że nie wahał się ze swoją decyzją ani chwili, bo jak mówi: „w gminie trzeba się wzajemnie wspierać”.

– Nie miałem wątpliwości, że trzeba się przyłączyć do programu. Tym bardziej, że już wcześniej wspieraliśmy rodziny wielodzietne, rencistów i emerytów. Dlatego z ochotą przystąpiliśmy do programu Polkowickiej Karty Seniora. Seniorzy zasługują na taką pomoc – mówi Jerzy Kwiatkowski, właściciel Green Cosmetics.

Pomoc i aktywizacja dla najstarszej grupy społecznej nie jest nowością w tej kadencji polkowickiego samorządu. Oferta kierowana do seniorów przez Gminę Polkowice realizowana jest od lat.

– Konsekwentnie realizujemy politykę wsparcia dla polkowickich seniorów. Po sukcesie programu „Złota Rączka” przyszedł czas na Polkowicką Kartę Seniora, upoważniającą do zniżek na terenie całej Polski. Dziś Kartę odebrały pierwsze osoby reprezentujące różne środowiska seniorów. W sumie zapisało się do niej już prawie 180 osób – mieszkańców gminy Polkowice. To nie tylko ważny element aktywizacji naszych seniorów, ale także wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców, honorujących Polkowicką Kartę Seniora – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Burmistrz Polkowic wręczył pierwszych siedem kart osobom obecnym na inauguracji programu „Gmina Przyjazna Seniorom”. Odebrali je reprezentanci różnych środowisk senioralnych, m. in. Rady Seniorów Gminy Polkowice, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Domu dziennego Pobytu przy OPS oraz stowarzyszeń.

– Gmina Przyjazna Seniorom jak i Karta Seniora, która jest jego częścią, to program ogólnopolski. My od dawna działamy bardzo intensywnie na rzecz polkowickich seniorów wdrażając coraz to nowe programy wsparcia. Wszystkie one mają na celu nie tylko pomoc, ale także aktywizację tej grupy społecznej – mówi  Ewa Kowalik, zastępca burmistrza Polkowic ds. społecznych. – W niej bowiem tkwi bardzo duży potencjał dla rozwoju naszej gminy. Ale nam zależy, żeby polkowiccy seniorzy byli aktywni nie tylko tutaj, ale wychodzili poza obszar naszych lokalnych działań. Stąd idea o przystąpieniu naszego samorządu do programu „Gmina Przyjazna Seniorom” – dodaje E. Kowalik.

W inauguracji Polkowickiej karty Seniora wzięli także udział Beata Puławska, dyrektor polkowickiego OPS, Mariusz Piskórz, dyrektor ds. medycznych w PCUZ oraz Artur Gałuszka, komendant Straży Miejskiej w Polkowicach. Obecnie Kartę Seniora posiada w Polsce ok. 400 tys. osób. Polkowicka karta Seniora jest karta imienną, co podnosi jej prestiż.

Poprzedni artykułPlac piknikowy przygotowany na imprezy
Następny artykułKGHM potrójnym laureatem Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności