Ponad 2,7 mln zł pozyskała gmina Polkowice na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach i Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie. Dzięki temu uczniowie obu placówek wkrótce będą mogli uczyć się w jeszcze lepszych warunkach.

 

W ramach projektu w Szkole Podstawowej nr 1 dach budynku głównego i sal gimnastycznych wraz z zapleczami będzie docieplony. Podobnie potraktowane zostaną ściany zewnętrzne dużej sali gimnastycznej wraz z zapleczami. Zmodernizowany będzie system grzewczy oraz instalacja ciepłej wody. Wymienione okna w budynku głównym oraz w małej i dużej sali gimnastycznej, gdzie ulepszona zostanie również wentylacja. W placówce zamontowana zostanie platforma dla osób niepełnosprawnych, zapewniająca dostęp do wyższych kondygnacji budynku. Do tego dojdzie jeszcze montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Wymienione zostanie także oświetlenie na energooszczędne.

Natomiast w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie zmodernizowany zostanie system grzewczy, w tym zamontowane zostanie nowe źródło ciepła z pełną automatyką systemową. Zmodernizowana zostanie instalacja ciepłej wody, wymienione drzwi zewnętrzne, docieplony dach i ściany zewnętrzne budynku, wymianie ulegną oprawy i źródła oświetlenia na energooszczędne z zastosowaniem nowych systemów sterowania oświetleniem.

Koszt projektu to ponad 3,7 mln zł. Gmina Polkowice pozyskała na to w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 ponad 2,7 zł, czyli blisko 75 proc. wartości.

– Jeszcze raz udowadniamy, że polkowicki samorząd potrafi pozyskiwać środki zewnętrzne. W sumie na liczniku w tej kadencji mamy blisko 90 milionów złotych. To wielki sukces – mówi Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic.

Realizacja projektu, którego pełna nazwa brzmi „Zwiększenie efektywności energetycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach i Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie” umożliwi modernizację energetyczną dwóch budynków szkół podstawowych w gminie Polkowice, przez przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, zwiększenie efektywności źródła ciepła w SP w Jędrzychowie i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, przez wymianę źródła ciepła na bardziej wydajne, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, przez budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej w SP nr 1 w Polkowicach, zwiększenie efektywności oświetlenia, przez jego wymianę w każdej ze szkół objętych projektem oraz zwiększenie świadomości użytkowników obiektów w zakresie efektywności energetycznej, przez realizację komponentu edukacyjnego.

Projekt, zgodnie z planem, realizowany będzie w ciągu roku, rozpoczynając od czerwca 2022 roku.

Poprzedni artykułLubin – to miasto podzielonych biednych i bogatych?
Następny artykułSkosił kasztanowca i zginął na miejscu