Pięć milionów na modernizację basenów „Grzybek”, pół miliona złotych na trzy kolejne programy profilaktyki zdrowotnej czy 150 tysięcy złotych na zakup ultrasonografu dla Głogowskiego Szpitala Powiatowego – to tylko niektóre ważne przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane dzięki ostatnim zmianom w budżecie gminy. Radni zadecydowali o ich wprowadzeniu podczas ostatniej sesji.

 

Radni na ostatniej sesji zajęli się budżetem gminy. Dokładnie 4,9 mln zł dołożyli do modernizacji basenów zewnętrznych przy ulicy 3 Maja. Dzięki temu modernizacja „Grzybka” będzie mogła rozpocząć się jesienią tego roku. Przyznali także półtora miliona złotych dotacji na działania z zakresu rozwoju piłki nożnej dla dorosłych, co jest związane z awansem KS Górnik Polkowice do Fortuna I Ligi w sezonie 2021-2022. Dodatkowo, zdecydowano o przeznaczeniu 80 tys. zł na projekt wykonawczy boiska treningowego i hali sportowej nad boiskiem, czyli etapy II i III przebudowy stadionu oraz pół miliona złotych na podgrzewanie płyty głównej stadionu. Pół miliona złotych przeznaczono na dwa programy i jedno nowe zadanie profilaktyczne. Mieszkańcy po 60-tym roku życia wkrótce będą mogli skorzystać ze szczepień przeciw grypie oraz profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Trwają już prace nad wdrożeniem nowego zadania, czyli rehabilitacji pocovidowej.

– Szeroki program świadczeń zdrowotnych w ramach projektu „Z sercem do mieszkańców” to pakiet ofert medycznych, które są kontynuacją działań mających na celu poprawę zdrowia polkowiczan, dedykowany mieszkańcowi w każdym wieku – od malucha do seniora – mówi  Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.  – Na bogatą ofertę programów i  zadań polityki zdrowotnej przeznaczyliśmy wcześniej 7,5 miliona złotych. Teraz dodajemy pół miliona na trzy kolejne przedsięwzięcia z zakresu polityki zdrowotnej. Wszystko po to, by jeszcze lepiej dbać o zdrowie polkowiczan – dodaje burmistrz.

150 tysięcy złotych przeznaczono dla Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych na zakup komory hiperbarycznej, która będzie służyć do tlenoterapii, niezbędnej w rehabilitacji pocovidowej. 150 tysięcy złotych przekazano do Głogowskiego Szpitala  Powiatowego na zakup nowoczesnego ultrasonografu na potrzeby diagnostyki u chorych leczonych w Oddziale Chirurgii Ogólnej.

– Koszt zakupu nowego aparatu, którym na chwilę obecną oddział chirurgii ogólnej głogowskiego szpitala nie dysponuje, został oszacowany na kwotę około 180 tysięcy złotych brutto. Z uwagi na brak własnych środków finansowych, prezes szpitala zawnioskował do nas o udzielenie dotacji w wysokości 150 000 zł – mówi Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – W związku z tym, że Polkowice nie mają własnego szpitala, wielu mieszkańców leczy się właśnie w tej placówce. Obowiązkiem samorządu jest dbanie o odpowiednie wyposażenie ośrodków opieki zdrowotnej, gdyż przekłada się to na najważniejsze – zdrowie i życie naszych mieszkańców – dodaje.

Podczas sesji zadecydowano również o przeznaczeniu 400 tysięcy złotych na modernizację oświetlenia ulicznego na terenach wiejskich. Pieniądze pozwolą na wymianę opraw sodowych na ledowe na ponad 150 latarniach w Komornikach, Tarnówku, Żelaznym Moście, Dąbrowie oraz Pieszkowicach. Władze gminy przeznaczyły również 260 tysięcy złotych na budowę chodnika do cmentarza gminnego wraz z oświetleniem.

Radni zadecydowali również o przeznaczeniu pół miliona złotych na pomoc finansową dla powiatu polkowickiego na przebudowę wraz z rozbudową drogi powiatowej w Moskorzynie. W Moskorzynie, jak i Trzebczu zostanie zainstalowany monitoring PSZOK-ów, na który gmina Polkowice przeznaczyła 36 tysięcy złotych. 40 tysięcy natomiast przeznaczono na przebudowę części budynku i dostosowanie dla potrzeb oddziału przedszkolnego w Suchej Górnej. 60 tysięcy złotych radni przeznaczyli na wykonanie masztów lęgowych dla jerzyków z lokalizacją miedzy ul. Lipową i ul. Sztygarską, zgodnie z przygotowaną ekspertyzą ornitologiczną.

Polkowiccy samorządowy zdecydowali również o przekazaniu 30 tysięcy złotych na odbudowę zabytkowej plebanii w Jakubowie, która spłonęła w pożarze na początku tego roku.

Poprzedni artykułKGHM z dodatkowymi 440 milionami złotych finansowania od EBI
Następny artykułOpozycjoniści w Encyklopedii Solidarności