Radni powiatu lubińskiego na sesji 31 maja zdecydowali o likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie. Już w ubiegłym roku szkolnym znacznie ograniczono zajęcia w MDK, a 1 marca powołano do życia nową instytucję. Wstępnie mówił się, że będzie ona działała równolegle z MDK. Radni opozycyjni, głównie z ramienia PiS przewidzieli, że MDK zostanie w konsekwencji zlikwidowany.

Z chwilą powołania nowej instytucji Centrum Działań Twórczych, czyli 1 marca losy MDK-u w Lubinie zdawały się przesądzone. Już wiadomo, że 31 grudnia 2021 placówka ta przestanie istnieć. Jak zapewniała Jadwiga Musiał, przewodnicząca Rady Powiatu, decyzje te wiązały się z wcześniejszymi problemami finansowymi. Nowa placówka, czyli Centrum działań Twórczych powinna zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, a wydatki na MDK były ściśle związane z charakterem działania tego Domu Kultury.

– Specyfika działalności placówek oświatowych, które warunkują pewne zasady funkcjonowania m.in. pensja nauczycieli, w przypadku MDK to byli instruktorzy na prawach nauczycielskich. W momencie kiedy utworzyliśmy Centrum Działań Twórczych zdecydowała się przejść do nowej placówki, a za tym instruktorami przeszły dzieci i młodzież – wyjaśniała przed sesją Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego.

– Mamy nadzieję, że nowa instytucja spełni oczekiwania mieszkańców i że będzie realizować te same zadania, które odbywały się dotychczas w MDK. Pan Starosta zapewnił, że wszyscy pracownicy MDK-u dostali propozycję pracy w w nowej instytucji lub w innych jednostkach. Rodzice i dzieci martwią się czy wszyscy znajdą miejsce w nowej placówce, czy będą opłaty za zajęcia, a jeśli tak to w jakiej wysokości oraz czy jest szansa na powrót zajęć, które w poprzednim roku szkolnym zostały zlikwidowane. Mamy nadzieję, ze dzięki możliwości pozyskiwania środków ze źródeł zewnętrznych, nowa placówka pozwoli na korzystanie z zajęć wszystkim mieszkańcom – mówiła Karolina Bajger, radna powiatowa, PiS.

Poprzedni artykułCugowski, Moś, Bednarek i Narodowa Orkiestra Dęta – FOTO
Następny artykułDzień Dziecka na sportowo

1 KOMENTARZ

  1. Gwoli ścisłości powinno być napisane: Pan Starosta zapewnił, że PRAWIE wszyscy pracownicy MDK-u dostali propozycję pracy w nowej instytucji lub w innych jednostkach.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.