Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” w Lubinie po ponad 5 latach budowy i przygotowań oficjalnie otwarty. Od 30 kwietnia będą tam przyjmowani podopieczni obłożnie chorzy, niepełnosprawni i osoby starsze wymagające opieki. Koszt nie będzie mały, bo w okolicach 5400 zł, ale warunki bytowe i opieka mają być na wysokim poziomie.

Inicjatywa i realizacja budowy Domu Opieki Społecznej „Ostoja” w Lubinie leży po stronie Stowarzyszenia „Równe szanse”. Powoli, gromadząc środki i darowizny, prowadzono prace budowlane, potem wyposażano placówkę, by w końcu zdobyć odpowiednie zezwolenia i 13 kwietnia otworzyć ośrodek. Wszystko trwało ponad 5 lat.

– Emocje są spore, bo od dawna pracujemy na dosyć dużej adrenalinie, planujemy, przygotowujemy. Jest sporo rzeczy organizacyjnych i wielu ludzi jest w to zaangażowanych. Staramy się jak najlepiej przygotować ośrodek, by zminimalizować stres w trakcie  przejścia podopiecznych. Już przygotowujemy się na przyjęcie pierwszej grupy mieszkańców. Wiadomo, że głównie dla starszych to będzie ogromny stres, więc postaramy się im to wynagrodzić, by poczuli się tu jak najlepiej, jak u siebie, jak w domu zwłaszcza w pierwszych dniach – mówi Joanna Widawska, dyrektor DPS Ostoja w Lubinie.

– Mogliśmy otworzyć, ale były problemy z wszystkimi zezwoleniami, by mieć je wszystkie na raz. Chcieliśmy wszystko zamknąć na ostatni guzik. 30 kwietnia będą pierwsi pacjenci. Mamy 22 pokoje. Maksymalnie do 50 osób, na początek 47 pacjentów. Pokoje są dwuosobowe, jeden jest czteroosobowy, a w każdym wewnętrzna łazienka. Będziemy opiekować się wszystkimi, którzy muszą być w domach pomocy społecznej, przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Mamy pełen wykwalifikowany personel, jak ratownicy medyczni, pielęgniarki, terapeuci, rehabilitanci, kucharki, panie porządkowe – dodaje Dariusz Jankowski, prezes Stowarzyszenia „Równe szanse”.

Na razie w ośrodku nie ma zapisów. Prowadzone są jeszcze rozmowy. Rozpisano konkurs w gminie. Po jego rozstrzygnięciu okaże się, jaka będzie ostateczna kwota do uiszczenia za pobyt w tej placówce. Każdy podopieczny będzie traktowany indywidualnie, w zależności od jego stanu zdrowia i potrzeb. Wstępnie opłata będzie w granicach 5400 zł.

Budowa ośrodka i jego wyposażenie pochłonęły ok. 6 mln zł.

Poprzedni artykułGmina wspiera polkowickich ratowników
Następny artykułW SP nr 3 Powszechny Punktu Szczepień