XXV sesja Rady Miejskiej w Lubinie to kilka uchwał, ale jedną z tych, która najmocniej zainteresuje lubinian na pewno była  zmieniająca budżet na 2021. Powodem była konieczność zabezpieczenia pieniędzy na wymianę oświetlenia w całym mieście. Lubin, podobnie, jak inne gminy, otrzyma pieniądze z puli marszałkowskiej na tę inwestycję. Żeby skorzystać z tych środków, trzeba mieć wymagany wkład własny.  Wymiana oświetlenia ma kosztować ponad 20 mln zł.

W budżecie trzeba było zabezpieczyć pieniądze, które w ok. 20% mają pokryć ważną dla mieszkańców inwestycję – wymianę oświetlenia w mieście. Resztę kosztów, które mają w sumie sięgnąć ponad 20 mln zł pokryją pieniądze marszałkowskie. Lubin i inne gminy otrzymają bowiem taką refundację. 

Wśród uchwał podejmowanych 22 marca na sesji rady miejskiej pojawiła się więc ta, która zmieniła budżet na rok 2021. Wymiana oświetlenia z przestarzałego na ledowe ma przede wszystkim obniżyć koszty energii.

– Zmieniamy budżet, by pokryć część wymiany oświetlenia. To poprawi funkcjonowanie miasta. Zaoszczędzimy na wydatkach za energię i dzięki temu będą pieniądze na następne projekty. Najlepszym przykładem jestem ja sam – od roku, od kiedy mam założone ledowe oświetlenie we własnej firmie, płacę 50% dotychczasowych rachunków za energię. Podczas wymiany oświetlenia, pojawią się chodniki do poprawienia lub wymiany. W ten sposób poprawimy stan chodników dla mieszkańców, by już się nie potykali. W wielu miejscach mamy 30 – letnie słupy oświetleniowe, które w większości od dołu są przerdzewiałe. Trzeba je w końcu wyrzucić, bo zagrażają bezpieczeństwu  –  mówił Dariusz Jankowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lubinie. 

Poprzedni artykułPrzez pół Polski po zawód do Lubina
Następny artykułObiecanego aquaparku nie ma, a chcą burzyć basen