42 dni – tyle trwała budowa szpitala modułowego w Legnicy dla pacjentów  z COVID-19, którego głównym inwestorem na polecenie rządu sfinansował KGHM. Placówka będzie służyła 96 pacjentom. jest już wyposażona przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Na oficjalnym otwarciu obecni byli goście nie tylko z miedziowej spółki czy samorządu lokalnego, ale też  osobistości z ogólnopolskiej sceny politycznej.

 

40 modułów wyprodukowanych przez firmę Climatic trafiło na plac budowy pod koniec grudnia. 12 lutego oficjalnie otwarto gotowy już szpital modułowy. Będzie on służył pacjentom, którzy najciężej przechodzą zmagania z  COVID -19. Jest 96 miejsc. Do dyspozycji chorych i personelu są dwie sale główne, gabinet zabiegowy, pomieszczenia dla personelu, izba przyjęć i lada chwila pracownia diagnostyki obrazowej z tomografem.  Głównym inwestorem tego przedsięwzięcia była spółka KGHM Polska Miedź S.A.

Umiemy działać szybko, skutecznie. To jest związane też z pewną kulturą firmy, kulturą organizacyjną firmy górniczej, która niestety ma wiele nieprzewidzianych sytuacji i potrafi w takich warunkach działać. To nie jest jedyna rzecz, którą się zajęliśmy, bo utworzyliśmy oddział w Wałbrzychu oraz w  naszym szpitalu w Lubinie na 50 łóżek, który jest od 2 miesięcy. Wspieramy organizacje, również szpitale i służbę zdrowia. W tamtym roku to kwota ponad 10 mln zł na sprzęt, na wyposażenie, walkę z covidem. Wspieramy też seniorów. Ponad 30 tys. osób w województwie wspartych paczkami, środkami ochrony indywidulanej. Walka z covidem to nie jest nasza główna aktywność. Głowna to wydobywanie miedzi i srebra oraz skuteczna sprzedaż. Tamten rok mimo covidu zamykamy lepiej niż plan produkcyjny. Dajemy sobie więc radę z naszą główną działalnością. Dziękuję za współpracę przy tym projekcie – mówił podczas otwarcia Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska  Miedź S.A. 

 

Szpital w liczbach:

Powierzchnia obiektu: 1985 m2, 96 łóżek, w tym 20 łóżek w sali obserwacyjnej przewidzianej dla wzmożonego nadzoru stanu pacjentów.

Liczba modułów, z których powstał szpital: 40 modułów.

Liczba pracowników zaangażowanych w budowę: na budowie w szczycie 120 pracowników.

Liczba zużytych materiałów budowlanych: obiekt posadowiony pośrednio na 324 palach stalowych, konstrukcja stalowa – 170 ton.

Długość instalacji – tlen medyczny: 360 m instalacji i ponad 100 punktów tlenowych oraz zbiornik ciekłego tlenu – 6 ton, instalacja wodna: 2 km, sieć IT: 7 km, instalacje elektryczne wewnętrzne – 20 km, okablowanie zewnętrzne – 1 km oraz 5 central wentylacyjnych na dachu.

Poprzedni artykułWalentynki w Polkowicach
Następny artykułWalentynki w Polkowicach