Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych określił już zasady realizacji projektu „Aktywny samorząd” na rok 2021. W powiecie lubińskim program ten realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i to tam należy od 1 marca składać wnioski. W związku z pandemią w tym roku będzie możliwość składania wniosków drogą elektroniczną.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie już dziś zaprasza osoby uprawnione do przygotowania odpowiednich dokumentów i składania od 1 marca wniosków o dofinansowanie z programu „Aktywny samorząd”. Osoby posiadające odpowiedni do programu stopień niepełnosprawności mogą postarać się o pieniądze niezbędne w kształceniu na poziomie wyższym lub też w szkole policealnej. Można też dzięki temu wsparciu podnieść swoje kwalifikacje o prawo jazdy kat. B i C.

Dla osób z dysfunkcją ruchu, narządu słuchu w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego będzie możliwość dofinansowania do zakupu wózków i skuterów o napędzie elektrycznym oraz oprzyrządowania elektrycznego do wózków o napędzie ręcznym. Dużym zainteresowaniem wśród naszych mieszkańców cieszy się również zadanie, które obejmuje zakup sprzętu elektronicznego, jego elementów oraz oprogramowania. Ten zakres pomocy kierowany jest do osób z dysfunkcją narządu wzroku, obu kończyn górnych i narządu słuchu – informuje Joanna Cwojdzińska. gł. spec. ds. rehabilitacji społecznej, PCPR w Lubinie.

W tym roku z racji pandemii koronawirusa pojawiła się możliwość składania wniosków przez internet za pomocą Systemu Obsługi Wsparcia strony sow.pforn.org.pl