Opieka hospicyjna nad pacjentem w domu oraz w polkowickiej przychodni, świadczenia lekarskie, pielęgniarskie, psychologiczne, rehabilitacyjne, socjalne czy opieka duchownego. Wszystko dostępne całodobowo, siedem dni w tygodniu. Chorzy na raka i ich rodziny z gminy Polkowice mogą liczyć na tego typu pomoc bezpłatnie w ramach programu zdrowotnego burmistrza Łukasza Puźnieckiego – Opieka Paliatywno-Hospicyjna.

 

W 2000 roku 4 lutego został uznany Światowym Dniem Walki z Rakiem. Podczas szczytu w Paryżu przyjęto specjalny dokument – Kartę Paryską, która zobowiązuje państwa – sygnatariuszy do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. W Polsce na początku lutego organizowane są różnego typu ogólnokrajowe akcje, jak Biała Sobota w centrach onkologii. W tym roku w związku z pandemią COVID-19 nie odbędzie się tradycyjny Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. Nie zabraknie natomiast ciekawych wydarzeń i spotkań on-line nawiązujących do Światowego Dnia Walki z Rakiem. Mieszkańcy Polkowic, oprócz akcji i projektów ogólnopolskich, mają również gminne wsparcie. Mogą bezpłatnie korzystać z opieki paliatywno-hospicyjnej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

– Pacjenci, którzy zostaną skierowani przez lekarza do naszej poradni mogą liczyć na fachową opiekę medyczną, psychologiczną i rehabilitacyjną. W ramach tych świadczeń m.in. odbywają się wizyty pielęgniarskie i lekarskie w przychodni lub w domu chorego, w zależności od stanu zdrowia pacjenta – mówi Bogumiła Piastowska, pielęgniarka koordynująca w poradni paliatywnej i hospicjum domowym. – Oprócz tego zajmujemy się edukacją rodziny w kwestiach pielęgnacyjnych i opiekuńczych, a także pomagamy w uzyskiwaniu należytych świadczeń. Ponadto pacjenci oraz ich najbliżsi mogą liczyć na kontakt telefoniczny z pielęgniarką opiekującą się – dodaje pielęgniarka.

W ubiegłym roku z opieki nad pacjentem przewlekle i nieuleczalnie chorym – pozostającym pod opieką paliatywno-hospicyjną skorzystały 53 osoby w tym sześcioro mieszkańców sołectw. Z opieki nad pacjentkami po mastektomii skorzystało czternaście pań. Wlewy kroplowe w ramach programu otrzymało 51 osób. Gminę kosztowało to blisko 63 tysiące złotych.

– Diagnoza choroby nowotworowej bardzo często brzmi jak wyrok. Jest źródłem silnego stresu. Wywołuje przykre emocje u chorych, ale też ich bliskich. Nowotwór od początku dotyczy całej rodziny. Chorobie towarzyszą silne emocje, zmartwienia, obawy i ból – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic. – Jako gmina chcemy ulżyć mieszkańcom w tych trudnych chwilach bólu, troski i cierpienia. Program ten zapewnia opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego czy kontakt z duchownymi – tak ważny w tych ostatecznych chwilach. Wszystko dostępne 24 godziny na dobę. Mam nadzieję, że choć w ten sposób możemy pomóc osobom terminalnie chorym i ich rodzinom – dodaje burmistrz.

Poprzedni artykułKilkaset drzew do wycięcia
Następny artykułJest porozumienie związkowców z KGHM w sprawie ZUZP. Będą podwyżki