9 lutego ma zakończyć się budowa szpitala modułowego covidowego w Legnicy, którego głównym inwestorem jest KGHM Polska Miedź S.A. Miedziowa spóła docelowo zadba o ok 230 miejsc na terenie Dolnego Śląska dla pacjentów walczących z COVID – 19. Szpital, jaki powstał w Legnicy będzie dysponował miejscami. Koszt budowy to 15 mln zł.

KGHM Polska Miedź S.A. zadbała o budowę szpitali covidowych na terenie Dolnego Śląska. Gotowa jest już placówka w Wałbrzychu, funkcjonuje oddział covidowy w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie, a budowa modułowego szpitala w Legnicy, wartego 15 mln zł właśnie dobiega końca.

Wkrótce zostaną udostępnione sale chorych jakie znajdują się w szpitalu modułowym, nowo powstałym. To obiekt oddziału zakaźnego, który przeniesiemy z obecnie zajmowanych pomieszczeń. Dla nas to bardzo ważne, że ten szpital tu powstał. To będą komfortowe warunki ze względów – sanitarno – higienicznych, epidemiologicznych. Oddział zakaźny w chwili obecnej zajmuje cały obiekt, który został opróżniony. Oddziały, które tam się znajdowały zostały przeniesione do głównego budynku. Teraz te oddziały będą mogły w końcu wrócić do swojego normalnego funkcjonowania i standardowej liczby łóżek, która była im przypisana i do odpowiednich warunków lokalowych , w których w tej chwili niestety się nie znajdują. Widząc po tempie wykonywania prac, widać, że budowa jest na ukończeniu. Deklarowany termin oddania tego obiektu to 9 lutego i raczej będzie dotrzymany. To jest aż niespotykane w polskich warunkach. – mówi Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Jest to konstrukcja szkieletowa, modułowa. Moduły były wykonywane przez firmę Climatic i przywożone do ans specjalnymi transportami. Pierwsze trafiły przed Bożym Narodzeniem, kolejne przed Nowym Rokiem. Było ich w sumie 5. Przywieziono łącznie 40 modułów. Ważne jest, co podkreślam, to nie jest szpital kontenerowy,a ni konstrukcja tymczasowa. To konstrukcja, która ma kilkadziesiąt lat zakładanej trwałości. Same fundamenty mają gwarancję 60 lat. To będzie obiekt, w którym po covidzie powstaną normalne oddziały świadczące normalną działalność podstawową. Inwestorem jest KGHM Polska Miedź we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych – dodaje Tomasz Kozieł.

Koszt budowy szpitala modułowego w Legnicy poniosła miedziowa spółka. To ok. 15 mln zł. Legnicka placówka to jedna z trzech lokalizacji, w których KGHM zadbał o miejsca dla chorych na COVID – 19. W sumie to opieka dla ok. 230 pacjentów.

Poprzedni artykułWierni ofiarowali Polkowice św. Sebastianowi, aby uchronił ich od zarazy
Następny artykułDarmowy transport do punktu szczepień