Szpital Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie w rankingu „Bezpieczny szpital 2020” prowadzonym przez gazetę Rzeczpospolita i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia zajął na tle kraju 11 miejsce, a na tle województwa 2. W XVII edycji tego rankingu oceniano 182 placówki z całej Polski.

Szpital MCZ w Lubinie zajął 2. miejsce w skali województwa w rankingu szpitali prowadzonym przez gazetę Rzeczpospolita pod nazwą „Bezpieczny szpital”. W skali kraju w kategorii sieć szpitali poziom II lubińska placówka zajęła 11. lokatę. Aby znaleźć się w zestawieniu rankingowym, szpital musiał uzyskać co najmniej tyle punktów, co setny szpital “Złotej setki”, czyli 725.

– Nie o miejsce tu chodzi, choć w zeszły roku rzeczywiście mieliśmy ten honor, że mieliśmy pierwsze miejsce w województwie dolnośląskim, ale nie miejsce jest najistotniejsze, ale wartość punktowa, a ona u nas od wielu lat utrzymuje się prawie identycznym poziomie. To zaś oznacza, że wprowadzone przez nas procedury nadal działają – podkreśla Piotr Milczanowski, prezes zarządu MCZ w Lubinie.

– Jakość w MCZ była zawsze bardzo istotnym elementem działania zarówno klinicznego, jak i dotyczącego opieki nad pacjentem takiej zupełnie bezpośredniej, jak kontakty międzyludzkie. Choćby przedstawianie się przy przyjęciu pacjenta. Nie jesteśmy anonimowi. Zwracamy uwagę na drobiazgi, ważne szczegóły ważne z punktu widzenia pacjenta i jego bezpieczeństwa – mówi Marzena Łokietko, naczelna Pielęgniarka , pełnomocnik zintegrowane systemu zarządzania w MCZ S.A. w Lubinie.

– MCZ ma certyfikaty w ramach systemu zarządzania jakością i Certyfikat. To oznacza, że szpital analizuje swoja działalność kliniczną oraz wszelkie aspekty bezpieczeństwa pacjenta. Ostatni certyfikat, jaki zdobyliśmy dał nam status szpitala bardzo dobrego. Uzyskaliśmy ponad 90% spełnienia standardów. Można powiedzieć, że takie wyniki ma kilka szpitali w Polsce. W kontekście rankingu szpitali ma to spore znaczenie. W tej ocenie są brane pod uwagę wszystkie aspekty, ale bezpieczeństwo pacjenta to jest ponad 60% tego, co oceniają jurorzy w tym rankingu. To, że akredytacja tego szpitala była tak wysoko uplasowana, oznacza, ze szpital jest naprawdę bezpieczny i dobry – zapewnia Marzena Łokietko.

W rankingu za 2020 rok ocenie poddały się 182 placówki.

Poprzedni artykułZapisy na szczepienie przeciw COVID-19
Następny artykułRusza kolejna edycja WOŚP. Pióro burmistrza na licytacji