Mimo pandemii koronawirusa, mimo obostrzeń, zakazów, mimo obecności policji w Lubinie choć w minimalnym stopniu uczczono Święto Niepodległości. Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty. Wysłuchano kilku piosenek patriotycznych. Symbolicznie przespacerowano się ulicami miasta. Była też kolumna samochodów z flagami narodowymi, którą przygotowało Stowarzyszenie STOP COVID.

 

Skromnie i spokojnie przebiegło w Lubinie celebrowanie Święta Niepodległości. Choć władze miasta zapowiadały złożenie kwiatów o 11:00, to zmieniły porę tej uroczystości i kiedy lubinianie przybyli pod monument Piłsudskiego o wskazanej godzinie, wiązanki m. in. od polityków PiS oraz prezydenta miasta już tam leżały.

Hołd ważnej dacie historii Polski złożyło wielu lubinian. Byli działacze polityczni i społeczni zarówno lokalni, jak i ze sceny ogólnopolskiej.

Jest pandemia więc myślę, że każdy robi po prostu swoje i osobno. Za chwilę przejdziemy się ulicami miasta, pospacerujemy, przyjadą również zaraz koniarze i młody Piłsudski, ale ma to mieć charakter jak najbardziej pozytywny, aby uczcić naszą wolność i korzystać z niepodległości. Dlatego, że ona nie jest dana raz na zawsze i myślę, że nawet jak będzie nas 100 osób, to bardzo pozytywnie. Jest pandemia więc trzeba zachować wszelkie ostrożności. Ludzie się boją, ale myślę, że by każdy miał w sercu Polskę i uczucie wolności i niepodległości, a to jest najważniejsze – mówił Piotr Borys.

Wśród celebrujących dzień 11 listopada byli też harcerze.

11 listopada to najważniejsze w ciągu roku patriotyczne święto. Nie mogłoby nas tu zabraknąć. To obowiązek każdego Polaka, a w szczególności harcerza. Patriotyzm to jeden z najważniejszych celów wychowywania młodego pokolenia. Musieliśmy tu być  – mówił Łukasz Nowicki, komendant Hufca ZHP Lubin. 

Pod pomnikiem Piłsudskiego pojawiły się konie i kilkoro lubinian, którzy jako grupa rekonstrukcyjna prezentowali historyczne postacie i ubiory. Wśród nich był młody Józef Piłsudski. Ulicami miasta jeździła też kolumna pojazdów z flagami Polski, na czele której obecny był samochód z nagłośnieniem. Emitowano piosenki patriotyczne.

Poprzedni artykuł11listopada w Gminie Polkowice
Następny artykułPomoc seniorom. „Polkowicka Złota Rączka Plus”