Fot.CHOK

Bawili, wzruszali, pokazywali życie, dbali o kulturę, historię i tradycję. Wszystko zaczęło się w grudniu 2003 roku od spektaklu „Herod w stylu retro”. Po prawie 20 latach amatorski Teatr Na Końcu Świata z Nieszczyc, kończy swoją działalność.

Teatr Na końcu Świata w Nieszczycach ma 17-letnią historię działalności. Założyli go pasjonaci rozrywki, aktorzy-amatorzy. Wystąpić mógł każdy mieszkaniec Nieszczyc i nie tylko, byle tylko chciał. Spektakle odbywały się w świetlicy w Nieszczycach. W każdym roku teatr wystawiał przynajmniej po 4 przedstawienia. Dotyczyły wielu aspektów, nawiązywały do codziennego życia. Przekaz był prosty, zrozumiały, akceptowany przez każdego. Już na początku inicjatorka teatru Łucja Peregrym mówiła – ludziom trzeba dawać radość, nadzieję, sztuką w prostym przekazie przypominać wartości, bez których nie da się budować wzajemnego szacunku.

Na swoim koncie teatr ma takie sztuki jak: „Pasję XXI wieku”, „Grunt to rodzina”, „Quo Vadis – dokąd zmierzasz człowieku”, „Rodzina ogniskiem miłości”, Opowieść wigilijna – Betlejem jest w tobie”, i kilka przedstawień okolicznościowych takich jak: Jasełka i Pasja które połączyły ludzi różnych wyznań. Aktorzy nie bali się ambitnych ról takich, które starają się mówić o tym, co nas trapi na co dzień, ale najbardziej uwielbiali krótkie sceny z życia i książek, takie jak „Kozucha kłamczucha”, „Czerwony kapturek”, „Dziad i Baba”, „Golono Strzyżono” „Co się na tej wsi porobiło”, a także utwory przygotowane przez kierownika teatru Łucję Peregrym – „ O głuchym Bartoszu” oraz „Jak dobrze być babą”. Między poszczególnymi scenkami na deskach pojawiają się często kwartet „Kaczuszki” w żółto – pomarańczowych strojach z kaczymi kuprami i nogami oraz gościnne występy wokalno–instrumentalne.

Podsumowanie działalności i jej zakończenie odbyło się w sobotę w reżimie sanitarnym. Dodajmy, że w tym roku teatr dwukrotnie przygotowywał się do wystawienia nowych przedstawień. W marcu prace przerwała pierwsza fala koronawirusa. Teraz przeszkadzają kolejne obostrzenia. Nie jest jednak wykluczone, że teatr jeszcze powróci… 

O teatrze pisaliśmy m.in. tutaj : Niech Ci w duszy Anieli grają, a także tutaj z okazji 10-lecia działalności: Jubileusz Teatru Na końcu świata.

Fot. CHOK

Poprzedni artykułCzarny spacer w obronie kobiet już w środę
Następny artykułPotrzebujesz iść do skarbówki? Umów e-wizytę