Pod pomnikiem Józefa w Piłsudskiego w Polkowicach zakopano kapsułę czasu. Metalowa tuba zawiera m. in. list do przyszłych pokoleń, kilka egzemplarzy Gazety Polkowickiej, oraz maseczkę chirurgiczną. Napis na kapsule nakazuje, aby jej otwarcie nastąpiło nie wcześniej niż za 50 lat. Uroczyste odsłonięcie Pomnika pierwszego marszałka Polski w najbliższą sobotę, 19 września.

Pomnik pierwszego marszałka postawiony został przy zbiegu ulic Targowej i Browarnej.  Jest on wotum wdzięczności za zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 r. Pod pomnikiem umieszczono kapsułę czasu w której znalazła się wiadomość do kolejnych pokoleń polkowiczan. W szczelnie zamkniętym pojemniki zdeponowali ją Roman Rozmysłowski – przewodniczący Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego, Łukasz Puźniecki – Burmistrz Polkowic, Katarzyna Gryś – Skarbnik Gminy Polkowice, Wojciech Marciniak – Sekretarz Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego, Jan Zarzycki – Skarbnik Komitetu Społecznego Budowy Pomnika oraz Roman Tomczak – historyk i regionalista, rzecznik prasowy polkowickiego magistratu.

– Kapsuła czasu to wiadomość wysłana do przyszłości – mówi Roman Tomczak. – Jest jak machina czasu, która pozwoli kolejnym pokoleniom polkowiczan dosłownie dotknąć kawałka przeszłości. To marzenie każdego historyka – dodaje.

Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki podczas wystąpienia zwrócił uwagę, na to iż kapsuła i pomnik Marszałka będą przypominały nie tylko o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także o 40-leciu powstania „Solidarności” oraz 30-leciu samorządu terytorialnego.

– Nie byłoby „Solidarności” bez niepodległej Polski odrodzonej w 1918 roku, stąd także ważne jest łączenie i podkreślanie tego typu wydarzeń – powiedział Łukasz Puźniecki  Burmistrz Polkowic.

Natomiast Roman Rozmysłowski, szef Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego zwrócił uwagę, że kapsuła czasu to znakomite narzędzie do przekazywania przyszłym pokoleniom informacji o naszej współczesności.

– Dlatego wspólnie z członkami komitetu społecznego i z panem burmistrzem uznaliśmy, że nie wystarczy jedynie akt erekcyjny. Że jest tu potrzeba mocniejszego zaakcentowania idei pomnika oraz czasów, w których żyjemy – powiedział Roman Rozmysłowski.

W preambule listu do przyszłych pokoleń, włożonym do kapsuły czasu i podpisanym przez uczestników uroczystości, czytamy m. in., że pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego jest wotum wdzięczności za zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 r. W liście jest także informacja, że datę odsłonięcia pomnika przesunięto z powodu pandemii koronawirusa. Stąd we wnętrzu kapsuły znalazła się maseczka chirurgiczna.

Oprócz niej i listu do potomnych zdeponowano tam trzy ostatnie numery Gazety Polkowickiej, monety aktualnie w obiegu, banknot okolicznościowy „Bitwa Warszawska”, koperty i znaczki okolicznościowe „Bitwa Warszawska”, kilka upominków z logo Polkowic „Serce Zagłębia Miedziowego” oraz fotografię uczestników dzisiejszego wydarzenia.

Pomnik pierwszego marszałka Polski znajduje się przy zbiegu ulic Targowej i Browarnej. Jego uroczyste odsłonięcie zaplanowano na najbliższą sobotę, 19 września.

Poprzedni artykułZajęcia i warsztaty w CK w Polkowicach
Następny artykułBorys: PiS tą ustawą chce rozgrzeszyć i uniewinnić swoich ludzi