W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych można wykonać badanie na obecność COVID-19 i szybko otrzymać wynik. Bezpłatne badania w uzasadnionych przypadkach.

 

Punkt pobrań wymazów na obecność COVID-19 powstał na podstawie porozumienia o współpracy, podpisanego pomiędzy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych i Szpitalem Powiatowym w Bolesławcu,. Jest zlokalizowany na terenie polkowickiej przychodni.

– Cieszę się, że mamy ten punkt u siebie. W dobie wciąż panującej epidemii koronawirusa czas przeprowadzenia badania na COVID-19 może odgrywać kluczowa rolę, a co za tym idzie zwiększone będzie bezpieczeństwo pacjentów –mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Punkt znajduje się w przestrzeni wydzielonej pomiędzy wejściem bocznym do przychodni (od strony ul. Głogowskiej) a holem. Dla potrzeb funkcjonowania punktu przestrzeń ta jest odizolowana od reszty przychodni. Przed punktem pobrań są także wydzielone miejsca parkingowe dla pacjentów, którym będą pobierane wymazy.

Jak informuje Marzena Czarzasta-Omińska, naczelna pielęgniarka Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, wykonywane badanie potwierdzi lub wyeliminuje obecność u pacjenta wirusa COVID-19.

– W uruchomionym w Polkowicach punkcie dyżury będzie pełnił personel medyczny ze Szpitala Powiatowego Bolesławcu, z którym mamy podpisaną umowę na dzierżawę miejsca na punkt pobrań. Na miejscu personel ten będzie pobierał od pacjentów wymaz z gardła lub nosa – informuje Marzena Czarzasta-Omińska.

Wymazy pobrane zostaną w uzasadnionych przypadkach po okazaniu dowodu osobistego.

– Bezpłatne testy SARS-CoV-2 RT PCR obowiązują osoby, które są podejrzane o zakażenie lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2, planują leczenie szpitalne, planują pobyt w sanatorium lub uzdrowisku, korzystają z rehabilitacji wraz z ewentualnym opiekunem, osoby które przekroczyły granicę i są w kwarantannie granicznej, osoby które miały kontakt z osobą zarażoną lub na zlecenie sanepidu, a także te, które podejmują pracę sezonową, ale to ostatnie dotyczy tylko obcokrajowców – mówi Jolanta Sawczak, kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.

Dodatkowo do zrobienia testów jest obowiązany personel medyczny. Testy SARS-CoV-2 RT PCR są także wykonywane w innych, uzasadnionych przypadkach.

Punkt w Polkowicach będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9-15. Wyniki badania mają być gotowe w ciągu 24 godzin. Badany będzie je mógł odebrać osobiście w punkcie pobrań lub on-line

– Chodzi o możliwość skorzystania z kart dostępu do wyników on-line. Karty takie są wydawane przy badaniu i dają możliwość sprawdzania swoich wyników na stronie internetowej jeszcze przed odebraniem formularza z wynikami z laboratorium – mówi Kamil Barczyk dyrektor bolesławieckiego szpitala.

Współpraca samorządów Zagłębia Miedziowego ze szpitalem w Bolesławcu trwa już od pewnego czasu. W kwietniu br. samorządy z terenu powiatów polkowickiego i głogowskiego, w tym Gmina Polkowice, wspólnie zebrały ok. 250 tys. zł na zakup łóżka respiratorowego dla Szpitala Powiatowego w Bolesławcu, który na czas epidemii stał się szpitalem jednoimiennym.