Wspólne działania polskich i niemieckich organów ścigania wsparł Europol. Przeszukano mieszkania i posiadłość rolną. Zabezpieczono części z przynajmniej 13 pojazdów skradzionych na terenie Niemiec.

Policjanci wydziału kryminalnego lubińskiej komendy wspólnie z policjantami wydziału kryminalnego i wydziału wywiadu kryminalnego wrocławskiej komendy we współpracy z funkcjonariuszami Policji z Niemiec i Europolu, na terenie powiatu lubińskiego, realizowali postanowienia Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego. W czasie przeprowadzonych czynności dokonano przeszukania kilku mieszkań i jednej posiadłości rolnej. W wyniku realizacji zadań policjanci ujawnili i zabezpieczyli części samochodowe pochodzące z co najmniej 13 pojazdów utraconych na terenie Niemiec. Ponadto zabezpieczono amunicję i sprzęt elektroniczny.

W lipcu 2020 roku policjanci pionu kryminalnego KPP w Lubinie, wspólnie z policjantami wydziału kryminalnego i wywiadu kryminalnego KWP we Wrocławiu, a także z funkcjonariuszami z niemieckiej Policji i Europolu w ramach powołanego zespołu zadaniowego do zwalczania przestępczości samochodowej, w miesiącu lipcu br., dokonali przeszukań kilku mieszkań i posesji na terenie powiatu lubińskiego.
Policjanci podejmując czynności mieli podejrzenie, że na przeszukiwanych posesjach, może dochodzić do demontowania na części samochodów kradzionych na terenie Niemiec i Polski. Przeszukania policjantów doprowadziły do ​​ujawnienia i zabezpieczenia części samochodowych z ręcznie usuniętymi numerami identyfikacyjnymi. Niemieccy eksperci motoryzacyjni byli jednak w stanie zidentyfikować kilka części samochodowych, które były powiązane z 13 skradzionymi pojazdami z Niemiec i Polski. W dniu akcji przechwycono również narkotyki, amunicję i sprzęt elektroniczny.
Europol wsparł dochodzenie, ułatwiając wymianę informacji i zapewniając wsparcie analityczne. W dniu akcji Europol wysłał do Polski eksperta, który wesprze śledczych w terenie w analizie w czasie rzeczywistym informacji operacyjnych z baz danych Europolu. Eksperci medycyny sądowej Europolu przeprowadzą dalsze badania kryminalistyczne zabezpieczonych części samochodowych.