Postęp prac na budowie Al. Jana Pawła II wizytowali  Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. Zadanie to zakończone zostanie w 2021 roki. Pond 16 mln zł gmina pozyskała z FDS.

Największą i zarazem najdroższą inwestycją na terenie Polkowic jest budowa Alei Jana Pawła II.  Zadanie to rozpoczęto w poprzedniej kadencji samorządu. Koszty sięgają ponad 32 mln złotych. Obecnym władzom gminy na budowę Alei Jana Pawła II udało się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie ponad 16 mln zł!

– To dowód na to, że inwestycje drogowe to priorytet dla polskiego rządu – powiedział Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego premiera. – Cieszę się, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Taka inwestycja to też są miejsca pracy, a w przyszłości – ogromny rozwój dla Polkowic.

Wojewoda Jarosław Obremski uważa, że ta nowa inwestycja  przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności strefy, co przyczyni się do rozwoju gminy.

– Uważam, że ta inwestycja tworzy pewnego rodzaju ruszt komunikacyjny, który będzie przyspieszał rozwój – zaznaczył wojewoda Jarosław Obremski. – Będzie zwiększał atrakcyjność strefy, ale także będzie służył mieszkańcom. Budowa Alei Jana Pawła II przekroczyła półmetek, co szczególnie w obecnej sytuacji związanej z epidemią, dobrze rokuje kolejnym pracom.

Przy nowej drodze zaplanowano mnóstwo zieleni. Jesienią fachowcy posadzą pół tysiąca różnych drzew.

– Obecnie jesteśmy na etapie wykonywania ulicy Liliowej, która będzie odnogą Alei Jana Pawła II – powiedział Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Potem prace przeniosą się na aleję. Powstaną droga dwupasmowa, chodniki i ścieżki rowerowe. To będzie zielona inwestycja. Jesienią pojawi się tutaj pół tysiąca drzew, ponad siedem hektarów zieleni. Tak więc oprócz rozmachu drogowego, prorozwojowego, inwestycja ma także wymiar proekologiczny – dodał burmistrz.

Aleja Jana Pawła II będzie alternatywną drogą dojazdu do zakładów w podstrefie ekonomicznej. Odciąży też ruch na osiedlu Polkowice Dolne.

– To będzie dodatkowy atut dla inwestorów, dla pracowników, a także ułatwienie dla mieszkańców osiedla – podkreśla burmistrz Polkowic.

Wykonawcą robót jest firma Budimex. Inwestycja ma się zakończyć w 2021 roku. Na terenie gminy trwa druga inwestycja finansowana z FDS – budowa drogi w Biedrzychowej. Kolejne plany dotyczą ul. Przemysłowej.

– Droga jest w bardzo złym stanie – podkreśla Łukasz Puźniecki. –  Podjąłem decyzję o wprowadzeniu na najbliższej sesji rady miejskiej punktu dotyczącego przygotowania projektu technicznego. To w ramach środków z rozliczenia tej inwestycji, tj. budowy Alei JP II.

Wizyta w Polkowicach nie zakończyła się na placu budowy Alei JP II. Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski wraz z burmistrzem Polkowic w Uczelni Jana Wyżykowskiego rozmawiali z samorządowcami z powiatów głogowskiego i polkowickiego o sytuacji gospodarczej, a także o wsparciu ze strony rządu w czasie pandemii. Odwiedzili też, razem z polkowickimi samorządowcami, zakłady w podstrefie ekonomicznej (m.in. Sanden Manufacturing Poland), do których trafiła pomoc finansowa w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej.

 

 

 

Poprzedni artykułBiegająca Kasta wraca do gry – bieg już w niedzielę
Następny artykułZnikną uskoki na drodze koło ZG „Rudna”