Zespół Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr pożegnał absolwentów klasy górniczej objętej patronatem KGHM Polska Miedź S.A. Oficjalna uroczystość w gronie uczniów i ich rodziców była dopełnieniem zdalnego zakończenia roku, które podyktowane było wcześniej kwarantanną. Absolwenci, ale i ich rodzice odebrali upominki, podziękowania i gratulacje.

Po czterech latach nauki 25 absolwentów technikum górniczego Zespołu Szkół MCKK w Lubinie oficjalnie zakończyło edukację. Były podarunki, podziękowania i mnóstwo gratulacji.

Zakończenie roku mieli dużo wcześniej w trybie zdalnym ze względu na okoliczności. Dziś podsumowaliśmy te cztery lata. To była klasa patronacka i uczniowie, którzy zdobyli zawód technika górnika. Był to już czwarty rocznik. Dla tych młodych ludzi patronat KGHM to wsparcie, jakie daje im przyszły pracodawca. To możliwość poznania środowiska pracy nie tylko w trakcie obowiązkowych zajęć w formie praktyk zawodowych, ale też szeregu innych wycieczek zawodoznawczych. To wsparcie w postaci stypendiów, nagród za wyniki i osiągnięcia. To też duża pomoc dla szkoły i kadry. Ci absolwenci otrzymali specjalnie przygotowane zaświadczenia sygnowane zarówno przez szkołę, jak i naszego patrona KGHM. Z tymi zaświadczeniami będą mieli szybszą i łatwiejszą ścieżkę rekrutacyjną – mówiła Lucyna Kubis, dyrektor ZS MCKK w Lubinie.

– Nasi uczniowie mają przedmioty związane z eksploatacją złóż, maszynami górniczymi wykorzystywanymi w KGHM. Chłopcy widzą je, mogą nawet spróbować nimi pojeździć. Te kierunki są dla tych młodych ludzi, którzy interesują się mechaniką, pracą w grupach, współdziałaniem w ciężkich warunkach. Na pewno tu w regionie znajdą dobrą pracę i również dobrze płatną, a to jest bardzo ważne. Teraz otwieramy przeróbkarza. To kierunek, który był zaniedbywany od lat. Pracodawcy zgłosili taką potrzebę, a więc uczniowie będą mieli okazję połączenia teorii z praktycznym kształceniem – mówi Marek Temecki, kierownik ds. pedagogicznych ZS MCKK. Absolwenci tego kierunku nauczania mają szansę na pracę w Zakładach Wzbogacania Rud KGHM Polska Miedź S.A. Kształcenie tych uczniów będzie odbywało się w ścisłej współpracy z ZWR. Klasy o takim profilu brakuje w Zagłębiu Miedziowym od lat 90.

ZS MCKK w Lubinie podobnie, jak inne szkoły średnie prowadzi już nabór dla nowych uczniów. Absolwenci klas ósmy mogą składać podania o przyjęcie do przyszłej szkoły średniej. W tym roku placówka jest gotowa na przyjęcie zarówno do klasy branżowej górniczej, jak i do technikum górniczego w sumie 60 osób. 

Poprzedni artykułWszystko, co wiemy o maseczkach ochronnych
Następny artykułKGHM liderem nowoczesnych technologii