Gmina Polkowice podpisała umowy z wykonawcą drogi wewnętrznej w Biedrzychowej, oraz ulic Poziomkowej i Narcyzowej na osiedlu Polkowice Dolne. W przyszłym tygodniu wykonawca rozpocznie prace.

Mieszkańcy ulicy Jaskrowej na osiedlu Polkowice Dolne mogą korzystać z nowo wybudowanej drogi. Na niezagospodarowanym wcześniej terenie powstała asfaltowa nawierzchnia, obustronne chodniki i ścieżki rowerowe. Wybudowano tam również zatoki postojowe i osiedlowy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów. Bezpieczniej i bardziej komfortowo będzie także w  Biedrzychowej oraz w Polkowicach Dolnych. Gmina Polkowice podpisała umowy z wykonawcą drogi wewnętrznej w Biedrzychowej, oraz ulic Poziomkowej i Narcyzowej na osiedlu Polkowice Dolne. Niebawem rozpoczną się tam roboty budowlane. Na początku przyszłego tygodnia na plac budowy wejdzie wykonawca drogi wewnętrznej w Biedrzychowej. Będzie to ponad 400-metrowy odcinek. Oprócz położenia utwardzonej nawierzchni jezdni, chodników i zjazdów, zostanie wykonana kanalizacja deszczowa, jak i oświetlenie drogowe.

– W tej chwili po opadach deszczu trudno jest poruszać się po tej drodze, tak pieszo, jak i samochodem. Po zmroku ze względu na brak oświetlenia jest po prostu niebezpiecznie – mówi Jan Wojtowicz, mieszkaniec Biedrzychowej i radny powiatu polkowickiego.  – Jest to niezwykle istotna inwestycja, która znacznie wpłynie na poprawę i komfort życia mieszkańców. W tej części naszej miejscowości mieszkają tak rodziny z dziećmi, jak i osoby starsze. Znacznie łatwiej będzie im się poruszać, choćby na przystanek autobusowy – dodaje.

Droga powstanie w części Biedrzychowej, gdzie część domów została wybudowana niedawno. Obecnie stoi tam szesnaście domków jednorodzinnych oraz zakład usługowy, a docelowo ma tam powstać ponad dwadzieścia posesji.

– Pierwsi mieszkańcy tej części naszej miejscowości oczekiwali na tę inwestycję od szesnastu lat. Wcześniej nie było przychylności władz gminy, ani ich szczególnego zainteresowania. Dopiero burmistrz Łukasz Puźniecki zajął się sprawą. Efekt już mamy. W przyszłym tygodniu wykonawca wchodzi na plac budowy, a dodatkowo ponad połowę kosztów pokryje Fundusz Dróg Samorządowych – mówi Jan Wojtowicz.

Gminie Polkowice udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 70 proc. kosztów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy Biedrzychowej pojadą nową drogą w pierwszej połowie 2021 roku.

W przyszłym tygodniu gmina przekaże również plac pod budowę ulic Narcyzowej i Poziomkowej na osiedlu Polkowice Dolne. W ramach tej inwestycji zostanie zbudowana nawierzchnia dróg wewnętrznych o łącznej długości ponad pół kilometra.

– Na drogach wewnętrznych w miejscowościach i na osiedlach decydujemy się na nawierzchnię wykonaną z kostki betonowej – tłumaczy Mariusz Kozłowski, inspektor nadzoru budowlanego UG Polkowice. – Ten rodzaj nawierzchni umożliwia jej szybki demontaż w razie potrzeby. W takich sytuacjach asfalt się nie sprawdza – dodaje urzędnik.

Ulice Poziomkowa i Narcyzowa stanowią dojazd do zabudowy jednorodzinnej bezpośrednio z ulicy Chocianowskiej. Oprócz nowej nawierzchni i zjazdów powstaną tam chodniki, kanalizacja deszczowa, oświetlenie drogowe oraz progi zwalniające.

– Mieszkańcy Poziomkowej i Narcyzowej od lat nie mogli doczekać się tej inwestycji. Brak trwałej nawierzchni i chodników zdecydowanie wpływał na bezpieczeństwo i komfort życia w tym miejscu – mówi Robert Drobina, radny Rady Miejskiej w Polkowicach.

Zgodnie z umową ulice powinny zostać oddane do użytku w pierwszej połowie przyszłego roku.

– Polkowice Dolne to jedno z najprężniej rozwijających się osiedli – mówi radny Drobina.

– Oprócz wspomnianych wcześniej inwestycji, należy wspomnieć, że na etapie wyboru wykonawcy jest budowa fragmentu ulicy Przemkowskiej, a ulice Kaktusowa i Jemiołowa są w fazie opracowania dokumentacji projektowej, o budowie Alei Jana Pawła II nie wspominając – kwituje.

Jak podkreśla burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, Gmina nie może sobie pozwolić na zastój inwestycyjny.

– Kontynuowanie polityki inwestycyjnej oznacza w tej chwili nie tylko rozwój gminy, ale przede wszystkim wsparcie dla lokalnych przedsiębiorstw budowlanych i ochronę miejsc pracy polkowiczan – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki.

Zakres prac wykonanych na ul. Jaskrowej oraz planowanych do wykonania w Biedrzychowej oraz na ulicach Narcyzowej i Poziomkowej.

Budowa nawierzchni odcinka ulicy Jaskrowej w Polkowicach. Wartość robót objętych umową: 574 tys. zł brutto. Realizowana od 23.12.2019 r. do 23.05.2020 r. Zakres wykonanych robót: budowa nawierzchni od skrzyżowania z ul. Przemkowską do  ul. Chocianowskiej, obustronnie chodniki, plac pod pojemniki selektywnej zbiórki odpadów, zatoka postojowa, sieć kanalizacji deszczowej, sieć oświetlenia ulicznego, oznakowanie pionowe oraz poziome grubowarstwowe. Długość odcinka 116 m + dodatkowy pas ruchu szer.3.5 m w obrębie skrzyżowań. 

Budowa drogi w Biedrzychowej; Wartość umowna : 816 tys. zł brutto.Zaplanowane przekazanie placu budowy: 08.06.2020 r. Zaplanowane zakończenie robót budowlanych: 08.02.2021 r. Zakres robót: budowa nawierzchni drogi, chodnik z kostki betonowej, zjazdy i dojścia do posesji z kostki betonowej, kanalizacja deszczowa, oświetlenie drogowe. Łączna długość: 421 m.

Budowana wierzchni odcinka ul. Narcyzowej i ul. Poziomkowej: Wartość umowna: 1,2 mln zł brutto. Zaplanowane przekazanie placu budowy: 07.06.2020 r. Zaplanowane zakończenie robót budowlanych: 07.01.2021 r. Zakres robót: budowa nawierzchni dróg wewnętrznych, chodnika, budowa zjazdów i dojść do posesji, kanalizacji deszczowej, oświetlenia drogowego. Łączna długość: 531 m.