Jest zbudowany w oparciu o system kilku filtrów, przepuszczających tylko czyste i zdrowe powietrze. Chroni m. in. przed SARS-CoV-2. Urządzenie, zakupione ze składek radnych gminnych i powiatowych z klubu Lepsze Polkowice, trafiło dziś do miejskiego żłobka.

Therapy Air Ion to oczyszczacz powietrza zaopatrzony w pięć filtrów: dwa antybakteryjne, filtr HEPA, filtr antyalergiczny oraz filtr z węglem aktywowanym. W ciągu niecałej godziny może oczyścić powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 360 m.3. W dobie epidemii koronawirusa to nieoceniona pomoc, zwłaszcza tam, gdzie przebywają dzieci.

Kiedy przedszkola i żłobek zostały na nowo otarte, zaczęliśmy zastanawiać się, jak pomóc personelowi w utrzymaniu wysokich reżimów sanitarnych – mówi Robert Drobina, radny gminny z klubu Lepsze Polkowice, przewodniczący Komisji Opieki Społecznej i Organizacji Pozarządowych.

Pomyślałem, że dobrym rozwiązaniem byłby oczyszczacz powietrza, i to taki, który chroniłby przed wirusami. Mój pomysł szybko zyskał akceptację wszystkich radnych z naszego klubu, zarówno gminnych jak i powiatowych. Ogłosiliśmy dobrowolną zbiórkę, do której dołączył także burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, i kupiliśmy to urządzenie dla żłobka – opowiada radny Robert Drobina.

Oczyszczacz posiada certyfikat wysokiej skuteczności separacyjnej najmniejszych nawet cząsteczek, takich jak kurz, bakterie, pleśń oraz wirusy. Jest to szczególnie potwierdzone w przypadku mikroorganizmów przenoszonych droga kropelkową, takich jak np. należący do grupy koronawirusów SARS-CoV-2.

Z takiego prezentu od radnych cieszy się Agnieszka Tomczak, dyrektor Żłobka Miejskiego nr 1 „Krasnal” w Polkowicach.

To urządzenie z pewnością nam się przyda. Wszystko, co może wpłynąć pozytywnie na czystość powietrza w salach pobytu dzieci jest teraz na wagę złota – mówi.

Oczyszczacz powietrza jest niewielki i lekki. Z łatwością będzie go można przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. W ten sposób bardzo szybko można oczyścić powietrze w całym żłobku.

Pomysł doposażenia tej placówki w oczyszczacz powietrza to tylko jedna z wielu inicjatyw, podejmowanych przez radnych klubu Lepsze Polkowice w dobie koronawirusa.

Wcześniej organizowali m. in. akcje zakupu i przekazywania środków ochrony osobistej dla poszczególnych grup zawodowych na terenie gminy. Wielu z nich brało udział w dystrybucji maseczek ochronnych zakupionych przez Ratusz dla wszystkich gospodarstw domowych z terenu gminy Polkowice.

Jednak akcja zakupu oczyszczacza dla żłobka miała ten dodatkowy walor, że skierowana była do najmłodszych i to w dodatku w bardzo szczególny dzień.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rodziny, a fundamentem każdej rodziny są dzieci – mówi Mariusz Zybaczyński z klubu Lepsze Polkowice, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach. – Ten aspekt polityki społecznej jest dla nas zawsze bardzo ważny – dodaje.

Poprzedni artykułJechali na służbę – ratowali ludzi z pożaru
Następny artykułNocny pożar na Mickiewicza – FOTO