Rudna. Radni, 26 marca, dokończyli przerwaną dwa tygodnie wcześniej sesję. Nie wszyscy przyszli na wznowione obrady, a jeden z radnych o nieprawidłowościach donosi nawet do prokuratury, choć sam na wznowionej sesji nie był…

Przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego podejrzewa radny Robert Roskosz z gminy Rudna. Zanim wybuchła epidemia, radni Rudnej podejmowali ważne dla samorządu decyzje. Część z nich związana była z zapewnieniem pieniędzy na gminne inwestycje. Co nie podoba się radnemu?

Na wniosek radnego Roberta Roskosza prokuratora Rejonowa w Lubinie prowadzi postępowanie w sprawie sesji Rady Gminy Rudna zwołanej na 12 marca 2020 r., a kontynuowanej po przerwie 26 marca. Posiedzenie zwołane zostało przez przewodniczącą Joannę Bagińską, a większość radnych (w tym sam Robert Roskosz) poparła wniosek przewodniczącej o dwutygodniową przerwę w obradach.

Potem ogłoszono stan epidemii, a wznowienie sesji miało miejsce już w okresie obostrzeń. Obrady odbyły się 26 marca. Prokuratura sprawdza złożone przez radnego doniesienie pod kątem przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego lub niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Te przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech. Odłożenie o dwa tygodnie sesji w czasie rozprzestrzeniania się epidemii wydaje się mało zasadne, ale jednak do tego doszło. Ostatecznie radni w maseczkach i rękawiczkach z zachowaniem odstępów od siebie dokończyli sesję. Stało się to w okrojonym składzie, ale składzie, który uprawniał do podejmowania ważnych dla funkcjonowania Rudnej decyzji.

Przypomnijmy, że 12 marca o przerwie w obradach do 26 marca zdecydowali radni: autor doniesienia do prokuratury Robert Roskosz, oraz Joanna Bagińska, Aleksandra Kurek, Mariusz Bunkiewicz, Henryk Sygnatowicz, Dariusz Wisłocki, Marzanna Szum, Zdzisław Lipiszczak, Tomasz Glazer i Michał Nagrant przy sprzeciwie Jana Kozaka i Andrzeja Górznego. Wniosek formalny w tej sprawie złożyła przewodnicząca rady Joanna Bagińska