Fot ilustracyjne. pixabay.com

 Zakupy rzadziej niż niegdyś, rękawiczki ochronne poza domem obowiązkowo, szczególna ostrożność w sklepach, wyeliminowanie korzystania z komunikacji publicznej, częstsze wietrzenie i dezynfekowanie mieszkania, a szczególna ostrożność dla tych, którzy przebywają w domach na kwarantannie – to kilka tylko zaleceń epidemiologów w kwestii zadbania o siebie w dobie koronawirusa. Razem ze specjalistką ds. epidemiologii Miedziowego Centrum Zdrowia podpowiadamy, jak uniknąć zarażenia wirusem, który sparaliżował świat.


  Zarówno w domu, jak i poza nim musimy sami zadbać o swoje bezpieczeństwo i higienę tak, by nieopatrznie nie zarazić się koronawirusem. Częste mycie i dezynfekowanie rąk to podstawa. Szczególną ostrożność musimy zachować wychodząc z domu na zakupy. W sklepie bardzo łatwo możemy narazić się na niebezpieczeństwo. Marzena Dolińska, pielęgniarka epidemiologiczna, specjalista ds. epidemiologii Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie przestrzega, by na zakupy udawać się najrzadziej, jak to możliwe i starać się nie korzystać z komunikacji publicznej. Kiedy już jesteśmy w sklepie to należy pamiętać o wielu istotnych zasadach. Warto zdaniem, specjalistki do spraw epidemiologii, zrobić sobie listę zakupów, by czas spędzony w sklepie był możliwie krótki. Będąc na zakupach i korzystając z rękawic ochronny musimy pamiętać, by dłońmi uzbrojonymi w rękawice nie dotykać śluzówek oczu i nosa, czyli dróg, którymi najłatwiej zarazić się koronawirusem. Co istotne,ściągając rękawice należy przestrzegać zasad.

Należy złapać jedną ręką za brzeg i wywrócić ją na wewnętrzną stronę na wierzch. Zdjętą rękawiczkę chwyć ręką w rękawiczce i identycznie zdejmij drugą w ten sposób, aby pierwsza rękawiczka znalazła się wewnątrz drugiej. Zwinięte wyrzucamy do kosza. Zakładanie rękawic nie zwalnia nas z higieny rąk. Należy więc po ich zdjęciu umyć ręce wodą z mydłem lub preparatem zawierającym minimum 60% alkoholu . Koronawirus jest wirusem osłonkowym, czyli działa na niego zwykłe mydło – wyjaśnia Marzena Dolińska z MCZ, polecając jednocześnie, by mieć zawsze przy sobie mały pojemnik z takim płynem.
Wraz ze specjalistami przypominamy, by po każdej wizycie w sklepie dezynfekować kartę płatniczą, telefon, klamkę w aucie, kierownicę auta i wszystko, czego dotykamy.

Trzeba też pamiętać o zachowaniu minimalnej odległości 2 metrów od drugiego człowieka. To dystans, który powinien być bezpieczny.

– Koronawirus potrafi utrzymać się w powietrzu stojącym, gdzie nie ma klimatyzacji lub wentylacji powodującej ruch powietrza od 3 – 5 godzin. Potem opada na powierzchnie dotykowe, a zatem zasadnym i oczywistym jest sprzątanie na mokro. To, co osiądzie z powietrza, jesteśmy stanie wyczyścić i zdezynfekować – uczula Marzena Dolińska.
Po powrocie do domu powinno się zdezynfekować wszystko to, co kupiliśmy i jest możliwe do umycia. Jeśli zaś chodzi o żywność, trzeba wiedzieć, że obróbka cieplna pożywienia w temperaturze minimum 60 stopni powoduje, że koronawirus ginie. Nie zapomnijmy zaś, że świetnie czuje się on w chłodzie, jak lodówki czy zamrażarki.

Na koniec zwracamy uwagę naszych czytelników na zasady zachowania się, jeśli przebywamy na kwarantannie będąc zakażonym wirusem. Osoby z COVID-19, będące w izolacji muszą dezynfekować wszystkie pomieszczenia, w których przebywają i przemieszczają się. Jeśli zaś w jednym mieszkaniu z takim pacjentem jest rodzina, to powinno się ją traktować również jak na izolowanej kwarantannie.

Poprzedni artykułPolicjanci egzekwują przepisy w związku z epidemią koronawirusa
Następny artykułW Lubinie są już kary po 5 tys. zł za nieprzestrzeganie kwarantanny