Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie o 24 lutego przyjmuje wnioski osób bezrobotnych, które chcą uzyskać dotacje na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. W tym roku kwota, o jaką można się starać, to 20 tys. zł. Jak wynika z badań Urzędu, aż 70% przedsiębiorców, którzy kilka lat temu otrzymali dotacje wciąż prowadzi działalność. Wnioski można składać do 6 marca.

Urząd Pracy w Lubinie czeka na tych, którzy będąc zarejestrowanymi jako osoby bezrobotne chcą ubiegać się o dotacje na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Do poniedziałku 2 marca złożono 48 wniosków. Jak mówi Wioletta Jagielska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie, najwięcej dokumentów spływa w ostatnim dniu. Instytucja spodziewa się około 100 osób, które zechcą zawnioskować o pieniądze. Wśród wnioskujących, sporą grupę stanowią bezrobotni, którzy niedawno zarejestrowali się w urzędzie. Niewykluczone, że znaleźli się w szeregach zarejestrowanych właśnie po to, by starać się o dotację.

Co ciekawe 17 złożonych jak dotąd wniosków to przyszłe potencjalne kosmetyczki.- Zawnioskowaliśmy w programach unijnych o kwotę 20 tys. zł. O tym, kto otrzyma dotację decydować będzie liczba uzyskanych punków, czyli kwalifikacje i doświadczenie osoby, która wnioskuje czy też dodatkowe argumenty, którymi przekonają komisję podczas spotkania z nami, a konkurencja jest duża.

–  Jeżeli chodzi o warunki utrzymania tej dotacji, to przez okres 12 miesięcy należy prowadzić działalność gospodarczą. To jest okres minimalny. Chcielibyśmy, by takie osoby prowadziły te działalności jak najdłużej. Z każdą osobą, która składa wniosek umawiamy się indywidualnie i rozmawiamy jeszcze bezpośrednio dlatego, że dokumenty to tylko dokumenty. Nie każdy potrafi na piśmie tak przedstawić swojej wizji przyszłej działalności, jak w rozmowach indywidualnych dlatego każdemu dajemy na to szanse. Z chwilą , gdy skończymy rozmowy ze wszystkimi wnioskodawcami, czyli około 16 marca rozpoczniemy posiedzenia komisji. Cały proces chcielibyśmy zakończyć do końca tego miesiąca – wyjaśnia Wioletta Jagielska, dyrektor PUP w Lubinie.

Poprzedni artykułW Lubinie powstanie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych
Następny artykułKolejna ofiara “Blika”