Ma być ciszej, przyjemniej i ekologiczniej. Od jesieni w taborze komunikacji powiatowej będzie 25 nowych autobusów zasilanych gazem CNG.

PKS, który obsługuje obsługuje komunikację powiatową chce odchodzić od pojazdów napędzanych silnikami diesla. Możliwe jest to dzięki unijnym proekologicznym działaniom. Połowa pieniędzy na zakup nowych autobusów 25 autobusów będzie pochodziła z funduszy unijnych. Umowa na dostawę owego taboru została zawarta w październiku ubiegłego roku. Unijna dotacja stanowi ponad 14 mln zł, a środki własne PKS kolejnych 14 mln.

Nowe autobusy to MAN Lion’s City 12G napędzanych gazem ziemnym CNG. Warto dodać, że zakup 25 pojazdów to wymiana połowy taboru, który obsługuje komunikację powiatową.

– Największą zaletą tego autobusu, oprócz ograniczonej emisji dwutlenku węgla jest ograniczenie w 78% lub nawet 92% pyłów zawieszonych w zależności od frakcji – powiedział Kazimierz Ziółkowski, prezes PKS Lubin. – Po wymianie całej floty będziemy mieli pojazdy bardzo ekologiczne. Nie przewidujemy wymiany pojazdów na całkowicie elektryczne – to nie jest uzasadnione ekonomicznie – koszty zakupu i eksploatacji w okresie 10 lat byłyby prawie trzy razy wyższe od przewidywanych kosztów autobusów napędzanych gazem. Ich zasięg tez ma być spory, gdyż będzie można zatankować do pojazdu 1875 litró gazu

Nowe autobusy na pokład mogą zabrać po 100 pasażerów. Autobusy mają być lepiej wygłuszone niż dotychczasowe, będzie w nich klimatyzacja. Będzie w nich również więcej miejsc siedzących niż w obecnych autobusach.

W autobusie zainstalowano systemy odzyskujące energię w czasie hamowania. Dzięki temu można zrezygnować z alternatora ładującego akumulator. Zatrzymując się na przystanku za sprawą systemu start/stop, silnik wyłączy się.

Fot: bus.man.eu

Poprzedni artykułWygrana z SKM ZASTAL FATTO DEWELOPER ZIELONA GÓRA – FOTO
Następny artykułTalenty poszukiwane druga edycja Szkoły Przywództwa „Przewodnicy”