W Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie prowadzone są egzaminy sprawdzające kwalifikacje zawodowe po przebytych kursach. Wśród zdający nie brak osób starających się uprawnienia w zawodzie górnika. Ponad połowa to ci,którzy na co dzień związani są z KGHM lub firmami współpracującymi z Polską Miedzią.

Dziennie do egzaminu w zawodzie technik górnik i górnik eksploatacji podziemnej przystępuje 12 osób. Sesja trwa do 30 stycznia.

– Trwa właśnie egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie górnika eksploatacji podziemnej. Te kursy przygotowujące prowadzone były jesienią. To 18 dniowe kursy bardzo intensywne, na których panowie przygotowują się do potwierdzenia kwalifikacji. Pracowali wcześniej w zakładach górniczych nie posiadając zawodu – informuje Iwona Optołowicz, kierownik działu szkół dla dorosłych w MCKK w Lubinie.

Górnicy mają do zdania dwa etapy egzaminu – pisemny czyli teoretyczny, oraz praktyczny, an którym muszą wykazać się wiedzą z wykonania.

– Pracownik musi wykazać się umiejętnością wykonania zadania, które tak naprawdę jest częścią jego codziennej pracy – dodaje Iwona Optołowicz.

Wyrobisko szkoleniowe MCKK oraz osoby tam egzaminujące kursantów posiadają uprawnienia od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

Poprzedni artykuł1,2 promila i za kółko. Wpadł w ręce policji
Następny artykułPożar kontenera na śmieci na ul. Mickiewicza