22 stycznia KGHM przekazał ośmiu szkołom z terenu Zagłębia Miedziowego vouchery na łączną kwotę 200 tys. złotych. Pieniądze są wsparciem dla palcówek objętych programem „Kompetentni w branży górniczo – hutniczej”. Dzięki wsparciu finansowemu od miedziowej spółki szkoły mogą zapewnić uczniom odpowiednią bazę dydaktyczną w klasach kształcących w kierunkach ściśle związanych z branżą górniczo – hutniczą.

W Centrali KGHM Polska Miedź S.A. 22 stycznia wręczono vouchery dyrektorom szkół, nad którymi KGHM objął patronat w zakresie kształcenia związanego z branżą górniczo – hutnicza. Pieniądze trafiły do szkół m.in. w Lubinie, Bolesławcu czy Polkowicach. W sumie ze wsparcia w ramach projektu „Kompetentni w branży górniczo – hutniczej” korzysta 1600 uczniów z klas patronackich. 

– Potrzebujemy ludzi wykształconych w konkretnych branżach. Chcemy wykształcić potencjalną kadrę, która zasili nasze szeregi. Potrzebujemy młodych, wykształconych osób, które będą w stanie realizować nasze zadania tak, aby nasza firma trwała, jak najdłużej. Mamy plany na najbliższe kilkadziesiąt lat więc ta inwestycja w naukę i młodych ludzi jest przemyślaną strategią z naszej strony, ale to jest też nasz wkład w województwo dolnośląskie i to, że wspieramy naukę poprzez darowizny, sprzęt oraz praktyki w naszej firmie. Już kilkanaście osób z takiego młodego grona znalazło zatrudnienie w naszej firmie. Ta pomoc to nie mit, ale to realne zatrudnienie i możliwość rozwoju dla tych ludzi – mówił Adam Bugajczuk, Wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. ds. Rozwoju.

Wśród szkół, które otrzymały vouchery znalazł się m.in. ZS MCKK w Lubinie.

– Jesteśmy firmą szkoleniową, która się wywodzi ze struktur KGHM i niewątpliwie naszą podstawową misją jest nowoczesne szkolenie dla górnictwa. Zaczynaliśmy od szkoleń dla dorosłych, ewoluując, zbierając bazę doszliśmy do momentu, że możemy też szkolić młodzież. Szkoła młodzieżowa prowadzi klasy patronackie KGHM. Szkolimy przede wszystkim dla Polskiej Miedzi. Nasze szkolenia muszą być dostosowane do potrzeb, wymagań bezpieczeństwa w KGHM czy zagrożeń, które tam istnieją. Musimy wiedzieć czego potrzebuje nasz partner, byśmy mogli szkolić odpowiednio. Współpracujemy z kadrą związaną z KGHM. Nasi ludzie to ludzie, którzy pracują lub pracowali w KGHM. Mamy bogatą bazę szkoleniową. Nasi kursanci i uczniowie mogą z tego korzystać – mówiła Monika Gazda, wiceprezes zarządu MCKK w Lubinie.

W ramach projektu „Kompetentni w branży górniczo – hutniczej” uczniowie klas patronacki otrzymują też stypendia naukowe. Miedziowa spółka zapowiada poszerzenie projektu na kolejne placówki oświatowe.

Poprzedni artykułUwaga ślisko! Policja apeluje o rozwagę na drogach
Następny artykułBezpieczny Zagłębiak, czyli policja i Zagłębie dbają o dzieci – FOTO