Już od środy 1 stycznia wszystkich Polaków obowiązują nowe zasady płacenia podatków. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie przypomina gdzie i jak wygenerować mikrorachunek. Na nie właśnie podatnicy będą płacić PIT, CIT i VAT. Nie są to jedyne nowości dla podatników.

Uwaga podatnicy – od 1 stycznia PIT ( podatek dochodowy od osób fizycznych), CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) oraz VAT każdy będzie wpłacał na tak zwany mikrorachunek, przyporządkowany do podatnika.

Trzeba pamiętać, że na ten mikrorachunek będziemy wpłacać ewentualne korekty podatków oraz ewentualne koszty upomnień, gdyby się pojawiły. Trzeba zwrócić uwagę na to, że mikrorachunek można wygenerować na stornie Ministerstwa Finansów podatki.gov.pl Pamiętajmy, by nie korzystać z żadnych innych storn, jakie przychodzą na maile lub w postaci smsów – mówi Dorota Fedczyszyn, naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie.
Każdy mikrorachunek ma 26 liczb.

– Jeśli ktoś będzie miał problem z wygenerowaniem takiego mikrorachunku, to zapraszamy do Urzędu Skarbowego. Pracownicy z sali obsługi na pewno pomogą – zapewnia Dorota Fedczyszyn.

Lubinianie powinni też zapozanać się z nowymi numerami rachunków w Urzędzie Skarbowym, które będą niezbędne do płacenia podatków od spadków i darowizn, od czynności cywilno – prawnych oraz na kartę podatkową. Oba te rachunki można znaleźć na stronie lubińskiego fiskusa.

Jeżeli mowa o mikrorachunku, to można go wygenerować w każdej chwili, a nie jak podawano w różnych mediach do końca roku 2019. Jak zwraca uwagę naczelnik lubińskiej skarbówki, w chwili, gdy małżonkowie będą rozliczać się wspólnie, a nastąpi konieczność zapłacenia podatku, to powinno się go wpłacać na mikrorachunek osoby, która w zeznaniu zostanie wskazana jako pierwsza.