Pod pomnikiem doktora Jana Wyżykowskiego w Lubinie złożono kwiaty. W Dniu Górnika w towarzystwie orkiestry górniczej, zarządu KGHM, dyrekcji kopalń i szefach spółek z grupy kapitałowej oraz wielu innych gości oddano hołd temu, dzięki któremu wszystko się zaczęło.

 

Jan Wyżykowski wraz ze swoim zespołem uparcie dążył do udowodnienia, że złoża miedzi na naszym terenie są. 23 marca 1957 dostarczył do Państwowego Instytutu Geologicznego cztery rdzenie wydobyte podczas wierceń poszukiwawczych w okolicach Sieroszowic na Dolnym Śląsku. Każdego roku w Dniu Górnika pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego ma miejsce symboliczne podziękowanie za odmienieni losów dzisiejszego zagłębia Miedziowego. To uczczenie pamięci odkrywcy złóż miedzi.

Bez Jana Wyżykowskiego nie mielibyśmy co dziś świętować. Co doprowadziło do tego, że udało mu się rozpocząć misję, która jest kontynuowana przez pokolenia? Był człowiekiem pozytywnie upartym, konsekwentnym, nie myślał tylko o własnej chwale, ale pracował na rzecz czegoś większego. Głęboko wierzył, że te pokłady miedzi są  dźwignią dla gospodarki, tego regionu i tego miejsca. Nie brakowało mu sił. Potrafił walczyć o cele, które uznał za właściwe. Te wszystkie jego atuty są też nam bardzo potrzebne, zwłaszcza gdy myślimy o przyszłości firmy i regionu – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Poprzedni artykułMCZ prowadzi badania przesiewowe pracowników KGHM
Następny artykułWolontariusze z Lubina na konferencji wspieranej przez Fundację KGHM – FOTO