W związku z okresem jesienno – zimowym i pojawiającymi się znacznymi spadkami temperatur, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na problemy osób, które są szczególnie narażone na działanie takich właśnie warunków pogodowych. Dlatego lubińscy policjanci wzorem lat ubiegłych prowadzą wzmożone działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniu życia oraz zdrowia osób bezdomnych i bezradnych.

 

Każda osoba może pomóc. Wystarczy jeden telefon, bądź zaznaczenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa miejsc, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Jeżeli jednak sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji policji, należy kontaktować się z oficerem dyżurnym policji pod numerem alarmowym 112.

Każdego roku odnotowuje się znaczną liczbę zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu. Częste spadki temperatur w okresie jesienno – zimowym stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych oraz będących w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, które znajdują się na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.

Lubińscy policjanci, mając to na uwadze, wzorem lat ubiegłych realizują działania w ramach akcji pn. „ZIMA 2019/2020”, której głównym celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób bezdomnych oraz bezradnych. Podjęte działania prewencyjne funkcjonariuszy zmierzać będą do ograniczenia tragicznych w skutkach zdarzeń oraz zapewnienia pomocy jak największej ilości osób będących w potrzebie.
Wykonywane w ramach akcji czynności to m.in. bieżące monitorowanie i kontrolowanie miejsc, gdzie mogą przebywać bezdomni. Policjanci zwracać będą również szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, w okolicznościach zagrażających ich życiu. Funkcjonariusze realizując założenia akcji będą współpracowali z innymi służbami i instytucjami.

Wszystkie działania będą miały charakter pomocowy i w związku z tym policjanci w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielą potrzebującym informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagającym bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.

Apelujemy także do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o informowanie Policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, która siedzi na przystanku, w parku, a także będącej pod wpływem alkoholu lub znajdującej się w podobnej sytuacji mogącej spowodować wychłodzenie organizmu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wystarczy, że w takim przypadku zareagujemy i powiadomimy odpowiednie służby.

Pamiętajmy, że czasem wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie.

Każda osoba może również zgłosić grupowanie się osób bezdomnych zaznaczając takie miejsce na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci sprawdzają i weryfikują każde takie zgłoszenie przekazane przez mieszkańców. „Mapa” jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, a jej obsługa jest bardzo prosta.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, nie służą do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z oficerem dyżurnym policji pod numerem alarmowym 112.

inf. asp. szt. Sylwia Serafin

Poprzedni artykułFilip Starzyński: Mamy potencjał, aby grać jeszcze lepiej
Następny artykułBarbórka 2019 – w Lubinie i w Polkowicach