Szkoła do hymnu – to ogólnopolska akcja, do której przyłączyły się również lubińskie placówki szkolne, w tym SP 9. W tej szkole obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości Polski trwały w sumie dwa dni – 7 listopada  miała miejsce akademia, zaś 8 listopada cała społeczność szkolna odśpiewała hymn Polski.

7 i 8 listopada 2019 w Szkole Podstawowej nr 9 w Lubinie uroczyście obchodzono 101 rocznicę odzyskania niepodległości.

– W czwartek cała społeczność szkolna zaproszona została na program artystyczny. Na scenie było biało-czerwono. Za pomocą montażu wierszy i piosenek patriotycznych mali artyści z klas od I do VIII przedstawili rys historyczny naszej trudnej drogi do niepodległości. Największe wrażenie zrobiły na publiczności sceny rozbiorów oraz odzyskania niepodległości przedstawione w formie przejmujących tańców z flagami w wykonaniu uczennic klas V i VII – informuje Barbara Miter, która wspólnie z Haliną Żerelik i Wojciechem Banachem przygotowali dzieci do prezentacji.

– Miałam główną rolę. Byłam Polską w tym krótkim przypomnieniu o tym, jak nasz kraj odzyskał niepodległość.  Dla mnie Polska oznacza wolność i niepodległość, a niepodległość to fakt, że mogę wyjść ze szkoły, bawić się bezpiecznie z koleżankami, bo jesteśmy wolni – Julia Stadnik, uczennica klasy VII.

Patriotyzm dla mnie jest wtedy, gdy ludzie dbają o ojczyznę. Jesteśmy wolni, gdy możemy iść do szkoły i nie musimy się bać, że nie wrócimy do domu. Podczas akademii grałam rolę zaborcy. Musiałam zabrać kawałek Polski. Zaborcy zabierają wolność – dodawała Gabrysia Lichacz z tej samej klasy.

W piątek o godz. 11:11, w szkolnej sali sportowej wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły, włączając się do ogólnopolskiej akcji “Szkoła do hymnu”, wspólnie zaśpiewali “Mazurka Dąbrowskiego”.

Poprzedni artykułNieco historii – Ignacy Daszyński
Następny artykułNocny, patriotyczny i charytatywny bieg