Tylko przez ostatnie 3 dni, lubińscy funkcjonariusze, zatrzymali 5 kierujących, którzy byli pod wpływem alkoholu lub narkotyków, dodatkowo dwóch z nich nie zatrzymało się do kontroli drogowej, a dwóch kolejnych podczas ucieczki spowodowało kolizję drogową.

Do zdarzenia doszło 25 października  około godziny 10.20 w Lubinie na ulicy Generała Maczka. Kierujący samochodem osobowym marki Opel, 63-letni mieszkaniec Lubina, stracił panowanie nad pojazdem, przejechał przez przejście dla pieszych, a następnie zderzył się z kierującym skodą, który na skrzyżowaniu czekał na zielone światło. Sprawca mimo, iż w wyniku zdarzenia uszkodzone miał koła w swoim samochodzie, próbował oddalić się z miejsca kolizji przed przybyciem patrolu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 63-latka tylko potwierdziło podejrzenia mundurowych. Mieszkaniec Lubina miał 1,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a jego dalszym losem zajmie się sąd.

Tego samego dnia policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy 53-letniemu mieszkańcowi Głogowa, który również będąc w stanie nietrzeźwości, kierując samochodem osobowym marki Nissan, doprowadził do kolizji drogowej na ulicy Zwierzyckiego w Lubinie. Głogowianin miał w swoim organizmie ponad promil alkoholu.

25-letni mieszkaniec Lubina, który około 1:00 w nocy z piątku na sobotę, kierując samochodem marki Opel, jechał całą szerokością jezdni. Kiedy policjanci próbując zatrzymać kierującego, włączyli sygnały błyskowe i dźwiękowe, mężczyzna przyśpieszył i zaczął uciekać funkcjonariuszom. Kierowca łamał przepisy ruchu drogowego, przejechał z dużą prędkością na czerwonym świetle. Następnie 25-latek na zakręcie wpadł w poślizg, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w znak drogowy, a następnie w szlaban na parkingu osiedlowym. Jednak nie ostudziło to młodego lubinianina, a wręcz przeciwnie, gdyż wysiadł z kierowanego przez siebie samochodu i zaczął uciekać pieszo. Po krótkim pościgu został zatrzymany przez patrol prewencji. Mężczyzna był bardzo agresywny i próbował wyrwać się policjantom. Przyczynę takiego zachowania 25-latka wyjaśniło przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie, które wykazało ponad promil. Dodatkowo, jak ustalili policjanci, kierowca ten nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. 25-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Jego dalszym losem zajmie się sąd.

Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego w poprzednią sobotę w miejscowości Miłosna. Mieszkaniec powiatu lubińskiego zdecydował się wsiąść za kierownicę swojego pojazdu mając w organizmie blisko dwa i pół promila alkoholu. 52 – latek stracił już swoje prawo jazdy, a teraz o konsekwencjach jakie poniesie zadecyduje sąd.

Kolejnym skrajnie nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 27-letni mieszkaniec Lubina, który na ulicy Odrodzenia, chwilę po północy 28 października, został zauważony przez partol ruchu drogowego. Kiedy policjanci próbowali zatrzymać mężczyznę do kontroli, ten zaczął uciekać ulicami miasta, po czy wybiegł z pojazdu i kontynuował ucieczkę pieszo. Po krótkim pościgu został zatrzymany. Kierującym okazał się 27-latek z Lubina, który jak ustalili funkcjonariusze w chwili prowadzenia pojazdu marki Citroen, był pod wpływem narkotyków, co zostało potwierdzone badaniem na ich zawartość w organizmie. Dodatkowo, po sprawdzeniu w policyjnej bazie danych, wyszło na jaw, że mężczyzna jest poszukiwany do odbycia 6 miesięcy kary pozbawienia wolności. Lubinianin trafił do policyjnej celi, skąd zostanie przewieziony do zakładu karnego. Będzie również odpowiadał za niezatrzymanie się do kontroli drogowej i prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków, za co dodatkowo może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, albo pojazdów określonego rodzaju na okres do 3 lat oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Natomiast za złamanie zakazu sądowego grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej przewidziana jest kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy do osób wsiadających za kierownice samochodów o rozsądek i odpowiedzialność oraz o to, by miejsce kierowcy w pojazdach zajmowały jedynie osoby bezwzględnie trzeźwe. Niestety, niektórzy wciąż pozostają głusi na te apele. Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa! Reagujmy, gdy widzimy nietrzeźwą osobę za kierownicą i informujmy o tym policjantów. Funkcjonariusze sprawdzają każdy taki sygnał. Dzięki takiej reakcji, być może przyczynimy się do tego, że nie dojdzie do kolejnej bezsensownej tragedii na drodze.

inf. asp. szt. Sylwia Serafin, Oficer Prasowy KPP w Lubinie