W dniach 25-26 października na terenie Aeroklubu Zagłębia Miedziowego odbyły się pierwsze Międzynarodowe Manewry Techniczno-medyczne, w którym brali udział strażacy należący do Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce, oraz zaproszeni goście z Włoch a także pozoranci z Harcerskiego Klubu Ratowniczego “Vermis” – Hufiec ZHP Lubin

Wszystko zaczęło się od apelu na bocznej płycie lubińskiego lotniska 25.10. o godzinie 20:15. Po przywitaniu wszystkich gości i uczestników rozpoczęły się wykłady z zakresu pierwszej pomocy.

Pod osłoną nocy pięcioosobowe zastępy były wzywane do akcji ratowniczych, które były przygotowane na pięciu scenach na terenie lotniska. Przy symulowanych zdarzeniach obecni byli instruktorzy z zakresu techniki wycinania z samochodów, oraz z zakresu pierwszej pomocy medycznej, którzy instruowali, w razie potrzeby, jakie kroki należy podjąć do uratowania uwięzionego poszkodowanego w pojeździe. Pierwszy dzień manewrów zakończył się około 5:30 w sobotę.

Po krótkim odpoczynku i apelu uczestnicy manewrów przystąpili do złożonego scenariusza, który początkowo zakładał wypadek masowy z udziałem autobusu, w który uderzyła awionetka.

Katastrofa lotnicza połączona została z atakiem terrorystycznym na szpital w niemalże tym samym czasie. Ta sytuacja sprawiła nie lada problem dla koordynacji oraz przegrupowania sił i środków na dwa miejsca zdarzenia. Kiedy mogłoby się wydawać, że to już koniec “niespodzianek”, to zostały wysadzone w powietrze przez zamachowca trzy auta w okolicy przeprowadzanych działań ratowniczych.

Ostatnim zadaniem w tym dniu było znalezienie dwóch osób, z autobusu, które oddaliły się z miejsca zdarzenia. Do działań została zadysponowana grupa poszukiwacza, która szybko i sprawnie odnalazła poszukiwane osoby.

W manewrach udział wzięli zagraniczni goście:

 • 12 Pułk Ułanów Podolskich w Rzymie,
 • Associazione Nazinale Vigili Del Fuoco In Congedo ODV

oraz strażaccy reprezentanci z 10 województw:

 • Województwo Zachodnio – Pomorskie (OSP GRS SWPB)
 • Województwo Warmińsko – Mazurskie (OSP Braniewo)
 • Województwo Podlaskie (OSP GRS SWPB, OSP Dobrzyniewo Duże, Grupa Ratownicza Medival – Białystok)
 • Województwo Mazowieckie (OSP Repki)
 • Województwo Łódzkie (OSP Konopnica)
 • Województwo Wielkopolskie (OSP GRS SWPB, OSP Komorniki, OSP Orzechowo)
 • Województwo Śląskie (OSP GRS SWPB, OSP Strzebiń, OSP Lubliniec, OSP Parzymiechy, OSP Sadów)
 • Województwo Małopolskie (OSP Wadowice)
 • Województwo Opolskie (OSP Przechód, OSP Mańkowice)
 • Województwo Dolnośląskie (OSP GRS SWPB, OSP Jaczów, OSP Jerzmanowa, OSP Smardzów, OSP Janowice Duże, OSP Grębocice, OSP Sucha Górna, OSP Rudna, OSP Chobienia, OSP Rudna Gwizdanów, OSP Jaroszówka, OSP Rokitki, SAR Grupa Poszukiwawcza – Głogów)

a także jako pozoranci: Harcerski Klub Ratowniczy “Vermis” – Hufiec ZHP Lubin

Po zakończonych manewrach odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów dla uczestników oraz podpisanie umowy współpracy z zaproszonymi gośćmi z Włoch, jak również przekazanie CERTYFIKATU przez przedstawicieli OSP Przechód pozwalającego na organizowanie na terenie gorącej Italii zawodów Wasserball.