Wnioski o świadczenia 500+ i 300+ można było składać już od 1 lipca, ale tylko drogą elektroniczną. Z dniem 1 sierpnia swoją szansę na złożenie dokumentów o świadczenia uzyskają miłośnicy tradycyjnej formy. Lubiński MOPS od czwartku przyjmował będzie papierowe formularze zarówno o  otrzymanie świadczenia w zakresie “Dobry start”, jak i z programu “Rodzina 500+”.

Przypomnijmy, że w kwestii programu “Rodzina 500+” od 1 lipca nastąpiły zmiany w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Każda osoba, niezależnie od dochodów wychowująca dziecko do 18 roku życia ma prawo do takiego świadczenia pod warunkiem, że złoży wniosek do odpowiedniego ośrodka zgodnie z miejscem zamieszkania – informuje Elżbieta  Januszkiewicz, kierownik działu świadczeń rodzinnych w  MOPS w Lubinie. 

Jak dotąd, w miesiącu lipcu istniała jedna tylko forma składania wniosków – drogą elektroniczną. Można to było robić za pośrednictwem bankowości, platformy emp@tia lub ZUS. Przy czym dwie ostatnie możliwości wymagały od użytkownika podpisu elektronicznego. Od 1 sierpnia MOPS w Lubinie będzie przyjmował też wnioski papierowe. Można je pobrać na stronie MOPS lub bezpośrednio w placówce. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają możliwości złożenia wniosków drogą elektroniczną, bowiem ich bank nie prowadzi takiej usługi lub nie posiadają podpisów elektronicznych. 

To nie wszystkie zmiany w kwestii uprawnień do świadczeń.

Do 30 czerwca tego roku zachodził obowiązek ustalenia alimentów w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci. Od 1 lipca takiego obowiązku nie ma. Osoba samotnie wychowująca dzieci bez ustalonych alimentów ma również prawo do świadczenia “Rodzina 500+” – podkreśla Elżbieta  Januszkiewicz, kierownik działu świadczeń rodzinnych w  MOPS w Lubinie. 

Lubiński MOPS jest czynny codziennie od 8:00 do 16:00. Na dzień 30 lipca do placówki wpłynęło 3152 wnioski o świadczenie 500+ i 1684 na “Dobry Start”, czyli 300+. Jak dotąd zrealizowano ponad 3000 wszystkich tych zgłoszeń.