Do szeregów Drużyny Szpiku od kilku tygodni należy klub „HDK PCK Maltański Legion”. Klub ten tworzą ludzie promujący ideę honorowego krwiodawstwa, większość stanowią ratownicy górniczy, dla których niesienie pomocy innym nie jest obce. Zaangażowanie członków Maltańskiego Legionu w liczne akcje, projekty, szkolenia oraz działania wolontariackie na rzecz społeczeństwa zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Drużyna Szpiku poszerzona o działaczy HDK Maltański Legion.

Pełniąc funkcję koordynatora Drużyny Szpiku z całym przekonaniem i przyjemnością miałem zaszczyt wręczyć zarządowi stowarzyszenia dokument zezwalający na używanie logo, naszego znaku platformy wolontariackiej, w celach promocyjnych, edukacyjnych oraz uświadamiających na temat dawstwa szpiku podpisany przez prezes fundacji im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku” i szefową drużyny – panią Dorotę Raczkiewicz – mówi Tomasz Chmielowiec, prezes MTS. – Drużynę Szpiku tworzą ludzie, wolontariusze promujący ideę dawstwa szpiku i krwiolecznictwa. Nadrzędnym celem tej grupy jest gotowość niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorującym na nowotwory krwi, a w szczególności na białaczkę. Drużynę zasilają także znani sportowcy, osoby z życia publicznego, gwiazdy ze szklanego ekranu oraz z pierwszych stron gazet. Na tym polega właśnie wyjątkowość drużyny – na różnorodności, wszyscy są w niej potrzebni, każdy może wnieść do niej to, co potrafi, umie, robi i lubi- relacjonował Tomasz Chmielowiec, koordynator Drużyny Szpiku.

Dla nas to ogromne wyróżnienie, ale i naturalny krok w kierunku promowania dawstwa szpiku obok krwiodawstwa. Do tej pory współpracowaliśmy z Drużyną Szpiku, od dzisiaj jesteśmy jej częścią – mówi Jacek Gąsieniec z HDK Maltański Legion – Działamy od ponad roku. Zrobiliśmy w tym czasie już chyba nie dziesiątki a setki pokazów i szkoleń z pierwszej pomocy dla najmłodszych, młodzieży oraz dorosłych. Aktywnie oddajemy krew, promujemy krwiodawstwo. Promocja dawstwa szpiku, działania informacyjne i edukacyjne będą kolejnym elementem naszej działalności. – dodaje Gąsieniec.