Wystawa “Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku” inauguruje mecenat, którym KGHM Polska Miedź S.A. objęła Zamek Królewski w Warszawie. To pierwsza w historii polskiego muzealnictwa ekspozycja niemal 500 dzieł ze zbiorów rodzimych i zagranicznych, dokumentujących najwyższy kunszt jubilerski. Symbolicznie wpisuje się w ideę dbałości koncernu o pielęgnowanie wartości historycznych i dziedzictwa kulturowego.

KGHM to lider polskiej gospodarki i strategiczna spółka skarbu państwa. Konsekwentnie budujemy naszą biznesową pozycję, ale współcześni giganci rynku biorą odpowiedzialność nie tylko za wskaźniki ekonomiczne. Rozumiemy nasz wpływ na polską gospodarkę i czujemy się odpowiedzialni również za wspieranie polskiego dorobku i dziedzictwa narodowego – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Zamek Królewski w Warszawie zajmuje szczególne miejsce w historii Polski. Jego zbiory są wśród najcenniejszych obiektów polskiego dziedzictwa narodowego, a budynek odbudowany po II wojnie światowej stał się symbolem naszej siły i determinacji. To symbol polskich dokonań, waleczności i wartości, ale zarazem symbol wielkich trudów, jakie stawały się naszym udziałem, zwłaszcza w minionym wieku. Mając świadomość rangi i wymiaru tego miejsca, postanowiliśmy objąć Zamek Królewski w Warszawie naszym mecenatem. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że czeka nas długotrwała i owocna współpraca, zwłaszcza, że łączy nas dbałość o polską kulturę i historię – dodaje Chludziński.

Mecenat objęty został przez miedziowy koncern w szczególnym dla muzeum czasie. W 2019 roku Zamek Królewski w Warszawie obchodzi 400-lecie ukończenia przebudowy podjętej na zlecenie króla Zygmunta III Wazy. By uczcić tę rocznicę, dyrekcja Zamku przy wsparciu finansowym KGHM Polska Miedź S.A. przygotowała bogaty program wydarzeń artystycznych, historycznych i naukowych.

– Zamek Królewski mimo dramatycznych kolei losu niezmiennie trwa w Warszawie, wysoko na skarpie wiślanej, jako znak wielkości i suwerenności Polski. Jednocześnie jest widocznym potwierdzeniem naszej obecności w kręgu cywilizacji zachodniej. Zgromadzone tutaj dzieła sztuki europejskiej stanowią wspaniałą kolekcję, która rozproszona i utracona w ciągu ostatnich wieków teraz jest odtwarzana i rozbudowywana. Znakomite wnętrza z epoki oświecenia, jedne z najlepszych w Europie, znajdują uzupełnienie w arcydziełach renesansu i baroku, które dały początek nowej galerii sztuki nowożytnej. Natomiast Biblioteka Stanisławowska i Pałac Pod Blachą ukazują schyłek Rzeczypospolitej i wprowadzają w XIX stulecie. Zamek tworzy harmonijną całość kultury i sztuki obecnej w polskiej monarchii aż do utraty niepodległości. Wsparcie KGHM Polska Miedź S.A. jest dla nas szansą na wzmocnienie i wzbogacenie działań popularyzujących najcenniejsze zdobycze kultury narodowej; otwiera także niejako nowy etap w działalności Zamku, w której znalazło się miejsce na partnerstwo interesów dwóch instytucji o rozpoznawalnej marce na świecie – mówi prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.

KGHM Polska Miedź S.A. od wielu lat aktywnie uczestniczy w znaczących przedsięwzięciach z obszaru kultury i sztuki. Jest sponsorem instytucji oraz wydarzeń – festiwali, produkcji filmowych i teatralnych, zarówno na szczeblu lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Wsparcie dziedzictwa narodowego Spółka prowadzi także poprzez działanie Fundacji KGHM.

inf. fot. KGHM 

Poprzedni artykułWydaleni za cyberprzemoc. Kurator podejmie decyzję czy wrócą do szkoły
Następny artykułTrwa inwentaryzacja prac na S3. Kiedy wyłonią nowego wykonawcę?

1 KOMENTARZ

  1. Świetna wiadomość, że takie duże i znaczące na polskim rynku firmy dostrzegają wagę wspierania sztuki i architektury. Dla mnie bardzo ciekawym materiałem, nie tylko jubilerskim, jest miedź. Jest to niezwykle żywy materiał, a dzięki wykorzystaniu go w architekturze, bydynek co jakiś czas przechodzi niesamowitą transformację, której możemy być świadkiem. Dla zainteresowanych architekturą polecam nowe wydanie Copper Architecture Forum: https://copperalliance.pl/nowe-wydanie-copper-architecture-forum/.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.