Bogdan Dudek dyrektor ZS 2 w Lubinie, a zarazem radny powiatowy, który do niedawna toczył wspólnie z uczniami, rodzicami i nauczycielami batalię o niełączenie szkoły z III LO dziś chyba odbiera przysłowiowe „wyrównanie rachunków” od zarządu powiatu. Znikąd pojawiają się skargi, a nawet utrudnienia w otwarciu nowego kierunku kształcenia. Dyrektor zwołał konferencję prasową, by przekazać jak sprawy się mają.

Dyrektor ZS 2 Bogdan Dudek mocno angażował się również jako radny w działania przeciwko włączeniu do ZS 2 innej lubińskiej szkoły, a mianowicie III LO. Dlaczego? Groziło to uczniom placówki koniecznością uczęszczania na zajęcia w systemie dwuzmianowym. Budynek nie był w stanie pomieścić tak wielu uczniów.

Pomysł zarządu Powiatu na szczęście nie spodobał się w organach nadzorujących oświatę. Wydano negatywną opinię na ten temat. Teraz dziwnym trafem pod adresem dyrektora a zarazem radnego zaczęły się pojawiać skargi. Wszystko wygląda tak, jakby szykowano grunt na pozbycie się Bogdana Dudka.

W ostatnim okresie w mediach pojawiło się dużo informacji, które przedstawiają szkołę i jej dyrektora w bardzo złym świetle. Jest to tym bardziej bolesne, że są to informacje nie znajdujące potwierdzenia w stanie faktycznym. Boleję szczególnie nad tym, że jest wykreowanie negatywnego klimatu wokół szkoły. Jest to szczególnie istotne w okresie rekrutacji. Stąd zwołanie konferencji prasowej i przedstawienie istotnych informacji – mówi Bogdan Dudek. – Nie da się ukryć, że postawa naszej szkoły mogła mieć wpływ i pewnie miała na zachowanie starosty Adama Myrdy oraz przewodniczącej Jadwigi Musiał w stosunku do mnie podczas sesji rady powiatu. To zachowanie jest bardzo emocjonalne, nacechowane bardzo negatywnymi emocjami, a to wskazuje na to, że taki związek może występować – zauważa dyrektor.

Pierwsza pojawiła się skarga nauczyciela. – Zarzuty dotyczą tego, iż podczas posiedzenia rady pedagogicznej zwróciłem się do wszystkich członków rady z informacją, że w przypadku, gdy ktoś stwierdzi naruszenie przepisów BHP ma obowiązek powiadomienia o tym dyrektora szkoły. A druga informacja dotyczyła tego, że przełożonym służbowym kierownika gospodarczego jest dyrektor szkoły i tylko on może wydawać polecenia służbowe kierownikowi – wyjaśnia Bogdan Dudek. Tymczasem jeden z nauczycieli odebrał takie informacje osobiście. A jak zapewnia dyrektor,  uwagi nie były wyrażone personalnie do kogokolwiek. Nie można ich było identyfikować z konkretną osobą. 

Pojawiła się też druga skarga od uczniów i ich rodziców. – Rzecz dotyczy cyberprzemocy, jaka miała miejsce w naszej szkole. Chodziło o wykradzenie przez uczniów naszej szkoły loginu i hasła innego ucznia do prywatnego konta jednego z uczniów, następnie doszło do wykradzenia zdjęcia, które wykorzystano do fotomontażu o charakterze pornograficznym, pedofilskim i ohydnym. Ten fotomontaż umieszczono na portalach społecznościowych. Krążył wśród uczniów. Było to zachowanie absolutnie naganne – mówi dyrektor ZS 2. Bogdan Dudek zgodnie z obowiązkiem poinformował o tym zajściu prokuraturę i sąd. Uczniowie, którzy dokonali tego czynu oraz ich rodzice złożyli skargę. Sprawcy tego czynu nie wyrazili skruchy za swój czyn, który sami uznawali wręcz za bohaterski.

Nie koniec trudności na drodze szkoły i jej dyrektora. Zarząd powiatu postanowił skutecznie zablokować pomysł, by w ZS 2 otworzyć nowy kierunek – technik programista. – Ten kierunek to reakcja na bardzo silne zapotrzebowanie ze strony rynku pracy. Bylibyśmy drugą szkołą w Polsce, która utworzyłaby taki kierunek. Spełniliśmy wszelkie wymogi formalne poczynając od uzyskania pozytywnej opinii Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. Zwróciliśmy się do zarządu powiatu z prośbą o wyrażenie zgody na uruchomienie takiego kierunku. Wskazaliśmy źródła finansowania, które w żaden sposób nie zwiększyłyby zobowiązań finansowych po stronie szkoły. Wskazaliśmy, że dysponujemy odpowiednią kadrą i zapleczem. Niestety tej zgody nie uzyskaliśmy – mówi dyrektor.
Widać wyraźnie, że dyrektorowi szkoły od czasu sprzeciwienia się pomysłowi zarządu powiatu jest wyraźnie pod górkę.

Udostępniamy czytelnikom dokumenty, które przekazano nam w całej sprawie.

Pobierz na dysk(PDF, 1.86MB)

Pobierz na dysk(PDF, Unknown)

Pobierz na dysk(PDF, 952KB)

Pobierz na dysk(PDF, 2.77MB)

Poprzedni artykułŚwiadectwa ukończenia szkoły już w dłoniach – FOTO
Następny artykułCasting do happeningu dyrygenta “Dziubek Band”

4 KOMENTARZE

  1. Potwierdzam – zarówno starosta, jak i Przewodnicząca Rady Powiatu mają jakieś kompleksy w stosunku do Dyrektora ZS nr 2. Powiem więcej – cała formacja “Lubin 2006” prowadzi działania destrukcyjne wobec edukacji ponadpodstawowej 🙁

  2. Kierunek przyszłościowy. Dlaczego urząd chce go blokować. Sądzę że nikt nie patrzy na dobro ucznia. Wstyd

  3. Syn się rozczarował bo liczył na ten kierunek a tu zablokowali 🙁
    Sam jestem programistą i ten kierunek jest rewelacją na dzisiejsze potrzeby rynku.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.