Trwa kwalifikacja wojskowa dla młodych mężczyzn z powiatu polkowickiego. 19 – latkowie stawiają się przed komisją już od 2 kwietnia. Docelowo wojskowe dokumenty odbierze 300 osób.

Młodzi mężczyźni z powiatu polkowickiego stają przed powiatową komisją lekarską. Od 2  do 17 trwa tam kwalifikacja wojskowa. Przed komisją stają wszyscy 19 – letni panowie niezależnie od stanu zdrowia.

W Polsce mamy powszechny obowiązek obrony i obowiązkiem tych mężczyzn jest zgłoszenie się na kwalifikację wojskową. Wzywa ich urząd gminy.  – mówi Lilianna Wysocka, przedstawiciel Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Głogowie, specjalistka w wydziale rekrutacji.  

Przed komisją powinno stawić się około 300 panów.

– Każdy, kto się do nas zgłasza, ma zakładaną ewidencję wojskową. Są badani przez powiatową komisję lekarską. Doktor ogląda wszystkich i rozmawia z każdym indywidualnie. Na tej podstawie oraz ewentualnie przedstawionej dokumentacji ustala zdolność do czynnej służby wojskowej. Może określić kategorię zdrowia A,B,D albo E. Wystawia na tę okoliczność decyzję administracyjną, która nazywa się orzeczeniem. Każdy z tych mężczyzn przychodzi do mnie, do przedstawiciela Wojskowego Komendanta Uzupełnień. Każdemu z nich ogłaszam decyzję lekarza i wydaję książeczkę wojskową – mówi Lilianna Wysocka. 

Komisja to formalność i nikogo nie zobowiązuje do wstąpienia w szeregi armii, ale zdarzają się pojedyncze przypadki, gdy kandydat jest zainteresowany sam z siebie byciem żołnierzem. Na takiej komisji uzyskuje wszystkie niezbędne informacje na temat gdzie się udać i jak postąpić, by wstąpić do wojska. 

Poprzedni artykułSpotkanie strajkujących nauczycieli – FOTO
Następny artykułChemikalia wylane do rowu…