Dość groźne może być otwarcie załączników zawartych w fałszywych mailach, jakie użytkownicy skrzynek mailowych otrzymują jakoby od Urzędu Skarbowego. Wiadomości utrzymane  w formalnym tonie informują o planowanej kontroli skarbowej. Urzędy ostrzegają, że jest to oszustwo i próba dostania się np. do kont bankowych.

 

Starsze osoby dają oszukiwać się “na wnuczka” lub “na policjanta”. Tymczasem ci, którzy korzystają z rozwiązań elektronicznych często padają ofiarami oszustów w sieci. Kolejne próby pojawiają się na skrzynkach mailowych. Oszuści próbują tym razem podszywać się pod Urząd Skarbowy wysyłając fikcyjne zawiadomienia o planowanej kontroli skarbowej. W załączniku wiadomości są dokumenty do pobrania. Otwarcie załącznik może być groźne, bowiem właśnie w ten sposób oszuści wysyłają do danego komputera wirusa, który może śledzić ruchy użytkownika łącznie z tymi związanymi z logowaniem się na kontach bankowych. To zaś może grozić utratą pieniędzy. Podobne wiadomości otrzymali już lubinianie. Do Urzędu Skarbowego dzwoniło w tej sprawie już wielu podatników.

Na stronie Urzędu Skarbowego w Lubinie i Izby Skarbowej jest już informacja, jak należy postępować w takiej sytuacji. Proszę niczego nie otwierać. Jeżeli ktoś chce się poczuć bezpieczniej może zadzwonić. Na pewno wszystko wyjaśnimy i wytłumaczymy. Dotychczasowe telefony były dla nas sygnałem, że coś się dzieje.  Zawiadomienia o kontroli skarbowej wysyłamy pisemnie. To wynika z  ordynacji podatkowej. Nigdy nie wysyłamy maili – mówi Dorota Fedczyszyn, naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie. 

Poprzedni artykułGórniczy sojusz po nowoczesność
Następny artykułPrzejazd kolejowy na Legnickiej wreszcie skończony – FOTO