Nabór do przedszkoli zaczyna się od 26 lutego. Pierwszy krok to internetowe zgłoszenie, a potem wizyta w wybranej placówce. Gmina ma zamiar skrupulatnie przyjrzeć się informacjom podawanym przez rodziców i opiekunów. Pomóc w tym mają m.in. Urząd Skarbowy czy policja.

 

Do 25 lutego rodzice mają czas, by złożyć deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w placówkach, do których uczęszczają ich pociechy.

Rodzice, którzy chcieliby, aby ich dzieci zaczęły uczęszczać do któregoś z miejskich przedszkoli muszą między 26 lutego a 15 marca zalogować się w systemie www.lubin.przedszkola.vnabor.pl, złożyć wniosek internetowy, wydrukować go i zanieść do przedszkola pierwszego wyboru wraz z pozostałymi dokumentami.

– W tym roku miasto zwróci szczególną uwagę na weryfikację danych zawartych we wnioskach. Powodem są rodzice, którzy podają nieprawdziwe dane związane z rzeczywistym miejscem zamieszkania dzieci, aby uzyskać więcej punktów w rekrutacji. Urząd Miejski może w tym celu korzystać z danych Urzędu Skarbowego, MPWiK czy policji i po raz pierwszy chcemy sięgnąć po te narzędzia. Jednocześnie przypominamy, że podawanie nieprawdziwych danych jest obłożone sankcją karną – pisze w informacji prasowej Marcelina Falkiewicz, rzecznik prezydenta Lubina. – Wydział Oświaty szacuje, że z powodu nieprawdziwych danych o miejscu zamieszkania, z budżetu miasta ucieka około 5 milionów złotych rocznie. Dzieje się tak, ponieważ Urząd Miejski w Lubinie musi dopłacać do dzieci, które uczęszczają do przedszkoli w Lubinie, a w rzeczywistości mieszkają poza miastem, np. w Osieku i Oborze lub w którymś z innych sołectw Gminy Wiejskiej Lubin – dodaje Marcelina Falkiewicz. 

fot. archiwum

inf. Gmina Lubin