Wkrótce KGHM wznowi prace drążeniowe przy szybie GG. Powinno się to stać w lutym po zakończeniu iniekcji mających powstrzymać napływ olbrzymich ilości wody. Przypomnijmy, że duże ilości wody zatrzymały roboty przy szybie, który docelowo ma być drogą wentylacyjną i transportową dla miedziowej spółki. Głogów Głęboki Przemysłowy jest strategicznym elementem wydobycia i rozwoju dla KGHM.

Głogów Głęboki Przemysłowy to najbardziej perspektywiczny obszar pod względem zdolności wydobywczych dla KGHM Polska Miedź S.A. zapewnia szef miedziowej spółki.

– To dwa prawie już pracujące oddziały, w tym jeden, który niebawem może rozpocząć pracę przygotowawcze i drążenie. Mamy również szyb GG – 1, którego drążenie zostało wstrzymane ze względu na problemy geologiczne związane z wodą. W tej chwili trwają prace nad powrotem do drążenia, nad założeniem tubingów. Ten szyb będzie zarówno transportowy, jak i wentylacyjny. W trakcie drążenia wiele można przewidzieć, ale wiele czynników niestety nie. Pojawiła się woda, której na tej głębokości nie spodziewaliśmy się w tak wielkiej ilości. Technologia mrożenia plus obudowa i tubingowa daje efekty, a zatem sytuacja w sprawie GG – 1 jest opanowana – zapewnia szef miedziowej spółki Marcin Chludzińki.

Zgodnie z założeniami GG – 1 powinien być oddany do użytku w 2024. Mimo napotkanych problemów nie przewiduje się zmiany terminu oddania szybu do użytkowania.

Przypomnijmy, że KGHM z końcem ubiegłego roku podpisał porozumienie z gminą Żukowice, które umożliwi lokalizację szybu GG-2. – To kolejny, który da nam możliwość eksploracji nowych przestrzeni – mówił Marcin Chludzińki prezes KGHM Polska Miedź S.A.

(nf)