Zgodnie z wieloletnią tradycją 4 grudnia w dniu św. Barbary pod pomnikiem odkrywcy złóż miedzi, Jana Wyżykowskiego złożono wiązanki kwiatów. Była orkiestra górnicza, która odegrała hymn państwowy i górniczy. Był hołd i szacunek złożony nie tylko odkrywcy złóż, ale wszystkim ludziom, którzy przez dekady wnosili wkład w rozwój KGHM i regionu.

Poseł na Sejm RP Krzysztof Kubów, przedstawiciele innych posłów i senatorów, lokalnych samorządów, szkół imienia Jana Wyżykowskiego, oddziałów KGHM, spółek z grupy kapitałowej Polskiej Miedzi, związków zawodowych i oczywiście zarządu KGHM – takie reprezentacje złożyły pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego symboliczne wiązanki.

– Spotykamy się pod pomnikiem doktora Wyżykowskiego, bez którego uporu i pracy nie byłoby nas w tym miejscu. To nie było oczywiste, że miedź będzie tu wydobywana. Jego odkrycie kwestionowano na początku. W swoim uporze mocno o to zabiegał i walczył, aż  powstała pierwsza kopalnia, której 50 – lecie teraz obchodzimy – ZG Lubin. Żeby powstało coś tak dobrego dla ludzi, którzy tu przyjechali z całej Polski, dla regionu, dla gospodarki narodowej, która jest dotąd istotnym elementem, potrzebny był jego ludzki upór, ludzka konsekwencja, ale też odrobina szczęścia. Inaczej nie powstałoby to miejsce, nie powstałby KGHM – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

fot.inf/Aniela Wach