Projekt „Słodka Julka”, który jest realizowany na terenie Zagłębia Miedziowego od 21 września dotarł do Grębocic. W szkole gimnazjalnej szeregowi badań i edukacji pod kątem cukrzycy u dzieci poddano blisko 500 dzieci. Byli to uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Grębocicach oraz najmłodsi z podstawówki w Rzeczycy

 

Miedziowe Centrum Zdrowia, legnicki OZPN i Fundacja Samodzielne.pl dotarły ze swoim projektem „Słodka Julka” do Grębocic. W tamtejszej szkole gimnazjalnej badaniom profilaktycznym takim, jak kontrola poziomu cukru w organizmie czy pomiar składu masy ciała poddano blisko 500 dzieci. Najmłodsi wzięli też udział w warsztatach kulinarnych pod hasłem „Rozgryźć cukrzycę”. Poprowadzili je pracownicy firmy Lubinpex, która wspiera program. Poza tym uczestnicy kampanii obejrzeli film obrazujący jeden dzień z życia dziecka chorego an cukrzycę typu 1. Bohaterką projekcji jest tytułowa Julka, 8 – latka z Kościelca. Poza tym specjaliści od dietetyki i cukrzycy z MCZ poprowadzili prelekcje interaktywne uczące dzieci tego, jak zdrowo się odżywiać, jak aktywnie żyć, by ograniczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Pomyślano też o dorosłych. Fundacja Samodzielne.pl w ramach projektu prowadzi warsztaty przygotowujące nauczycieli do wspierania dzieci chorych na cukrzycę, ale też wszystkich najmłodszych w sposób promujący nie zachorowanie na tę chorobę. Jak dotąd projekt Słodka Julka miał już miejsce w 11 miejscowościach. Na trasie kampanii prozdrowotnej są jeszcze dwa przystanki – Trzebnice i Polkowice. Dzięki tym wszystkim działaniom profilaktycznym badaniom poddanych będzie blisko 7000 dzieci. Akcję wspiera wiele firm z regionu, a jednym ze współfinansujących jest Fundacja KGHM Polska Miedź.

Jak prognozuje prezes OZPN Legnica, Maria Kajdan, wszystko wskazuje na to, że to nie ostatnia odsłona tego prozdrowotnego projektu, który przypadł do gustu szerokiej rzeszy instytucji i firm.

Samorządy, które wyraziły zgodę na udział w projekcie wspierały go zapewniając np. produkty spożywcze wykorzystywane podczas warsztatów kulinarnych czy dbając o organizację wydarzenia. Jak zapewnia Roman Jabłoński, wójt gminy Grębocice, współpraca z Miedziowym Centrum Zdrowia przy okazji projektu „Słodka Julka” nie była nowością. Samorząd wspólnie z MCZ prowadził już kilka prozdrowotnych programów.

– Byłem bardzo zadowolony, że złożono mi propozycję udziału w projekcie „Słodka Julka”. Od razu zadeklarowaliśmy udział w tych działaniach. W naszej polityce gminnej głównymi elementami są oświata i ochrona zdrowia. Od dawna mamy u nas szczepienia dzieci nowo narodzonych przeciwko pneumokokom i meningokokom czy rotawirusom. Prowadzimy też programy dotyczące wad postawy czy zdrowego uzębienia. Ten dzisiejszy projekt wpisuje się w te działania. Z MCZ współpracujemy od kilku lat na różnych płaszczyznach i przy różnych okazjach – mówił Roman Jabłoński.

Kampania „Słodka Julka” miała już miejsce w Kościelcu, Przedmościu, Chojnowie, Jerzmanowej, Wądrożu Wielkim, Legnicy, Krzeczynie Wielkim, Prochowicach, Ścinawie, Złotoryi i Rudnej.