Geotermia czyli energia cieplna skał, wody i gruntu pod powierzchnią ziemi jest niezwykle istotna dla nas wszystkich. Zwykłemu człowiekowi może dostarczyć ciepło, kopalniom zaś pozwala się rozwijać. To rozwój oparty na dywersyfikacji źródeł energii i mniejszej emisji zanieczyszczeń.

Dlatego też w połowie września KGHM gościł konferencję „Aktualne problemy geotermiczne Polski” organizowaną przez SITG oddział Lubin orazTowarzystwo Konsultantów Polskich Oddział Lubin.

– Nieuchronnie zmierzamy w kierunku złóż o temperaturze górotworu 50 st. C, stąd wiedza i badania uczestników konferencji mają kolosalne znaczenie dla naszej eksploatacji – mówi nam Paweł Markowski, prezes SITG w Lubinie. – To być albo nie być KGHM za 15-20 lat. W tej chwili główną kwestią jest ekonomia. Chcemy wykorzystać dostęp do gorącego powietrza i wody znajdujących się pod ziemią, by zbilansować koszty
wentylacji i klimatyzacji kopalń – dodaje.

W opisie stanu wiedzy o problemach geotermicznych Zagłębia Miedziowego, dzięki kilku wykładom, przodował prof. Stanisław Downorowicz z Politechniki Wrocławskiej. Historię klimatyzacji ZG Rudna, jej wpływu na eksploatację oraz innowacje poprawiające efektywność energetyczną procesu przedstawił główny inżynier ds. klimatyzacji Rudnej – Paweł Borkowski.

Dr inż. Krzysztof Soroko z Sierpolu mówił o zależności między systemami przewietrzania wyrobisk a ich filarowo-komorowym sposobem eksploatacji. Można było poznać historię sztucznego ochładzania powietrza oraz mobilnych i stacjonarnych klimatyzowanych kabin operatorskich. Natomiast o pionierskich sposobach wykorzystania energii cieplnej zawartej
w wodach kopalnianych przy użyciu pomp ciepła w ZG Lubin opowiadał w swoim referacie mgr inż. Tomasz Kostka. Naukowcy spoza KGHM dzielili się swoimi doświadczeniami z wykorzystania geotermii na Górnym Śląsku i w Wieliczce.

Poprzedni artykułHallowen z Parkrun Lubin – FOTO
Następny artykułKlub rezygnuje z trenera Lewandowskiego