Dostać pieniądze na zrobienie prawa jazdy, na zakup komputera, oprogramowania albo kursu który pozwoli obsługiwać komputer, a może zakupić protezę albo naprawić i serwisować wózek elektryczny inwalidzki – wszystko to jest możliwe dzięki realizacji w powiecie lubińskim programu “Aktywny samorząd” z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Pieniądze otrzymane z PEFRON-u mają pomóc osobom niepełnosprawnym zlikwidować bariery w zakresie transportu, edukacji, rozwoju zawodowego czy informatyki. Tylko do 30 sierpnia można jeszcze złożyć wnioski, które pozwolą otrzymać takie wsparcie. Dzięki temu niepełnosprawni mogą kupić komputer, serwisować wózek inwalidzki, zrobić prawo jazdy lub kupić protezę z trzeciego poziomu jakości. Kiedy nabór wniosków z pierwszego modułu zakończy się 30 sierpnia wówczas we wrześniu ruszy moduł drugi.
– Moduł ten skierowany jest do osób niepełnosprawnych z terenu powiatu lubińskiego. Składa się z dwóch naborów. Pierwszy trwał dom końca marca. Wówczas wsparciem objęliśmy 39 osób. Drugi nabór będzie trwał do 10 październik 2018 roku. Moduł ten pozwala zdobyć wykształcenie na poziomie wyższym dla osób niepełnosprawny. To dofinansowanie cieszy się ogromną popularnością. W 2017 roku wsparciem w ramach tego programu objęto 85 osób. To głównie osoby młode, które pogłębiają swoją wiedzę, zdobywają nowe doświadczenia, realizują ciekawe kierunki studiów. Dzięki takiemu wsparciu te osoby mogą realizować swoje zamierzone cele zawodowe i być konkurencyjne na rynku, na równi z osobami pełnosprawnymi – mówi Joanna Pakuła, gł. spec. ds. rehabilitacji społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Siedziba PCPR mieści się w Lubinie przy ulicy Składowej tuż za halą sportową. Jest to część budynku ZSiPO.