Miedź w szpitalu, czyli bezpieczny szpital – bezpieczny pacjent. Miedziowe Centrum Zdrowia i KGHM Polska Miedź S.A. zaprosiły na spotkanie naukowe podejmujące zagadnienie zastosowania miedzi przeciwdrobnoustrojowej w szpitalu. Zarząd placówki medycznej MCZ i jej biały personel dzieli się z zebranymi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas wprowadzania miedzianych elementów do wyposażenia szpitala na poszczególnych oddziałach.

 

W konferencji, która miała miejsce 10 lipca w siedzibie Polskiej Miedzi w Lubinie wzięli udział dyrektorzy dużych szpitali w Polsce, przedstawiciele NFZ i wszyscy ci, którym na sercu leży bezpieczeństwo pacjenta. Podczas spotkania naukowego w sali im. T. Zastawnika w biurze zarządu KGHM Polska Miedź przy ul. M. Curie- Skłodowskiej w Lubinie mówiono głównie o miedzianych elementach w szpitalu MCZ, bakteriobójczych funkcjach miedzi i bezpieczeństwie pacjentów, kóre dzięki zastosowaniu miedzi jest na o wiele wyższym poziomie. .
Gospodarzem spotkania był KGHM Polska Miedź. Głównymi prelegentami biały personel MCZ. Lekarze i pielęgniarki szpitala MCZ mogą z doświadczenia mówić o wdrażaniu projektu wyposażania miedzianymi elementami szpitalnej placówki. Szpital MCZ w Lubinie, a głównie bloki operacyjne otwarte w 2016 roku to jedyna w Polsce placówka, która na tak szeroką skalę zastosowała miedź dotykową .

Wracamy tak naprawdę do metod pierwotnych. Kiedyś w bogatych domach mosiężne klamki były normą. Dawniej jadano w mosiężnych czy miedzianych misach. Powrót do dawnych czasów działa nam na zdrowie, bo na miedzi drobnoustroje nie przeżywają. – zapewnia Marzena Łokietko, pełnomocnik zintegrowanego systemu zarządzania, MCZ.

W spotkaniu naukowym brał udział udział Marek Tombarkiewicz, swojego czasu minister zdrowia, który podkreślał że miedź drobnoustrojowa daje większe bezpieczeństwo mikrobiologiczne pacjentom w szpitalu.

Zastosowanie miedzi przeciwdrobnoustrojowej w elementach w codziennym użyciu szpitala, jak klamki, pochwyty, poręcze, tam gdzie najwięcej ludzi dotyka, to powoduje potencjalne roznoszenie zakażeń. Prace pokazują, że zastosowanie miedzi drobnoustrojowej zmniejsza liczbę zakażeń do 60%. A więc w tej narastającej oporności na antybiotyki gdzie coraz trudniej nam znaleźć antybiotyk to może być jeden z elementów poprawy – mówił Marek Tombarkiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
w Warszawie
W szpitalu MCZ zastosowano wiele elementów, których powierzchnie są z miedzi, to np. klamki, uchwyty stoliki na narzędzia, wieszaki na kroplówki, włączniki, elementy łóżek rehabilitacyjnych i wózków. Jak podkreśla zarząd MCZ koszt montażu takich elementów placówce medycznej nie jest zatrważający, ale korzyści z tego płynące warte są wydatku. – Oczywiście miedź jest trochę droższa od tradycyjnych materiałów, ale to nie są kwoty, które mogą zablokować inwestycję. Na pewno się to opłaca, ale nie potrafimy powiedzieć na ile, bo nigdy tak naprawdę nie zobaczymy zakażenia szpitalnego, którego uniknęliśmy dzięki miedzi. Zakażenie szpitalne może kosztować wiele tysięcy złotych , ale przede wszystkim zdrowie a nawet czasami życie pacjentów. Takie wydatki zawsze się opłacają – zapewniał prezes zarządu MCZ Piotr Milczanowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę