HDK Maltański Legion to nowy klub, który łączy ludzi  działających od lat na rzecz zdrowia i życia innych. Klub powstał przy JRGH KGHM Polska Miedź i funkcjonuje od miesiąca. W grupie jest już blisko 40 osób. 5 marca górnicy – ratownicy po raz pierwszy jako członkowie Maltańskiego Legionu oddali krew. Do pomocy i wsparcia zapraszają wszystkich, niezależnie od tego, gdzie pracują czy w jakim są wieku.

 

Działający od dawna jako krwiodawcy, dawcy szpiku, wolontariusze szkolący innych w udzielaniu pierwszej pomocy, górnicy – ratownicy, którzy pędzą na każde wezwanie pomocy – teraz sformalizowali swoja grupę i łącząc się w Klub Honorowych Dawców Krwi Maltański Legion nie tylko oddają krew, ale też prowadzą szkolenia z zakresu pierwszej, prelekcje w szkołach, pokazy przy różnych okazjach. Skąd nazwa? Otóż z logo ratowników – górników, bowiem grupa zrzeszyła się przy Jednostce Ratownictwa Górniczo – Hutniczego KGHM Polska Miedź, a symbolem ratowników jest krzyż maltański. Większość, jak dotąd członków stanowią właśnie ratownicy.

– Inicjatywa wyszła od ratowników górniczych. Od dawna działamy jako wolontariusze. teraz chcieliśmy się zgrupować i działać pod wspólnym sztandarem. Chcemy uczyć i przekonywać ludzi do udzielania pierwszej pomocy. Mamy wiedzę i potrafimy ją przekazać. Mamy sprzęt i chcemy przekonywać ludzi, by pomagali podczas wypadków. Bardzo zależy nam na szkoleniu młodzieży czy przedszkolaków. Każdy, kto chce nam pomóc, może nas znaleźć choćby na facebooku i tam jest do nas kontakt  – mówi Marcin Burda, prezes HDK Maltański Legion. 

Działacze HDK Maltański Legion pierwszy raz oddali krew pod nową banderą  5 marca w RCKiK w Lubinie przy ulicy Bema.