Akademia Barbórkowa w CK Muza, pochód Lisa Majora, skok przez skórę, fajerwerki i symboliczne przekazanie kluczy do miasta górnikom – to kilka z elementów ceremonii górniczego święta, które w Lubinie zaczęto oficjalnie celebrować. 

 

Rok temu Dzień Górnika w Zagłębiu Miedziowym okryty był kirem. Wypadek w ZG rudna 29 listopada pozbawił życie 8 górników. Zarząd KGHM postanowił wówczas, że poza akademią odznaczeń inne uroczystości zostaną odwołane. W tym roku Polska Miedź i jej pracownicy świętują. W CK Muza 1 grudnia odbyła się Centralna Akademia Barbórkowa. Nadano odznaczenia resortowe, wręczono kordziki i szpady. Tuż po tej uroczystości ulicami miasta przeszedł pochód Lisa Majora. Na specjalnie przygotowanej scenie na parkingu prze halą RCS odbył się tradycyjny skok przez skórę, który włącza młodych gwarków w grono górników.

Jak mówił Andrzej Katulski, tradycje górnicze są bardzo istotne dla ludzi, którzy pracują pod ziemią. – Bez tradycji nie byłoby tego zespołu i integracji. Myślę, że nie ma w Polsce zawodów, które tak by się integrowały, jak górnicy, którzy raz w roku potrafią się wyzwolić z codziennej pracy, czekają na ten dzień, ubierają mundury galowe i po prostu świętują – mówił Andrzej Katulski z Departamentu Górnictwa KGHM Polska Miedź.

– Jestem niesamowicie szczęśliwy, że mogę dziś z  państwem podzielić się swoją refleksją dotyczącą naszego wspólnego święta, dokonać krótkiego podsumowania 2017 przedstawić pomysły i idee na 2018 rok. Przede wszystkim ciesze się, że spotykamy się dziś w radosnych okolicznościach. Rok temu spotykaliśmy się w tragicznych okolicznościach. 29 listopada na zawsze pozostanie w mojej pamięci. 8 naszych kolegów oddało życie, pełniąc swoje obowiązki – mówił podczas akademii odznaczeń  Radosław Domagalski – Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź. – Chciałbym wszystkim pracownikom Polskiej Miedzi, górnikom, hutnikom, pracownikom zakładów przeróbczych, spółek z grupy kapitałowej, bo my wszyscy należymy do jednej organizacji, do globalnej spółki,która w tej chwili jest wizytówką polskiej gospodarki powiedzieć,że jesteśmy szóstym największym  producentem miedzi na świecie, drugim producentem srebra, cały czas się rozwijamy, ale jesteśmy organizacją z aspiracjami by stawać się jeszcze lepsza firmą, bardziej efektywną, być motorem polskiej gospodarki. W 2018 roku czekają nas poważne zmiany i liczę na zaangażowanie wszystkich, pełne zrozumienie koniecznych zmian. Podsumowując 2017 rok – poprawa bezpieczeństwa na kopalniach. Będę zawsze podkreślać, że to jest priorytet, Realizowany plan produkcyjny i poprawa wyników – mówił podczas akademii w CK Muza prezes Polskiej Miedzi. 

Poprzedni artykułCharytatywny Bieg Mikołajów – zapowiedź
Następny artykułMiedziowa Szlachetna Paczka