Z soboty 28 października na niedzielę 30 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów przesuniemy o godzinę do tyłu, czyli z 3:00 na 2:00 w nocy. Większość współczesnych urządzeń ustawi się sama. O klasycznych zegarkach trzeba pamiętać. Prawdopodobnie będzie to ostatnia zmiana czasu na zimowy w Polsce. 

 

Od lat w wielu państwach następuje zmiana czasu. Ostatni weekend października to zmiana na czas zimowy, ostatni weekend marca oznacza, że śpimy krócej, czyli wchodzimy w czas letni. Już tej nocy czeka nas zmiana czasu na zimowy, ale będzie to już chyba ostatni raz. Niedawno sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła projekt , który przewiduje likwidację zmian czasu. Jeśli wejdzie on w  życie, to od 1 października 2018 nie będzie już manipulacji przy zegarkach. To oznacza, że ostatni raz zmienimy czas na letni w marcu 2018 roku.

Czym w ogóle powodowane dotąd były zmiany czasu? Przede wszystkim maksymalnym wykorzystaniem światła dziennego z myślą o oszczędności energii elektrycznej. Przypomnijmy, że na pomysł zmian czasu wpadli Niemcy, którzy po raz pierwszy cofnęli wskazówki zegara w 1916 roku. Polska po raz pierwszy dołączyła do tego procederu w 1944.  Późnij zmieniano ustalenia, ale nieprzerwanie od 1977 roku do dziś Polacy dwa razy w roku przestawiali się na czas letni i zimowy. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę